Homo erectus palił ogień już 1 mln lat temu

| Humanistyka
R. Yates

Przodkowie człowieka wykorzystywali ogień już ok. miliona lat temu, czyli o 300 tys. lat wcześniej niż dotąd sądzono. Spopielone mikroresztki roślinne oraz leżące nieopodal kości zwierząt i kamienne narzędzia znaleziono w jaskini Wonderwerk w RPA (Proceedings of the National Academy of Sciences).

Odkrycia dokonała międzynarodowa ekipa, której pracami kierowali naukowcy z Uniwersytetu w Toronto i Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Sugeruje to, że już Homo erectus uczynił z ognia część swojego codziennego życia - uważa antropolog Michael Chazan.

Francesco Berna i Paul Goldberg z Uniwersytetu w Bostonie przeprowadzili analizę osadów, z której wynikało, że zarówno kości, jak i drewno spalono raczej na miejscu i nie przyniosły ich tutaj woda czy wiatr. Amerykanie zastosowali m.in. mikrospektroskopię w podczerwieni z transformacją Fouriera. W ten sposób uzyskano niezbite dowody, że spalanie miało miejsce w jaskini za czasów wczesnej kultury aszelskiej (ok. 1 mln lat temu). Co ważne, na niektórych fragmentach znaleziono odbarwienia powierzchni typowe dla kontrolowanego palenia ognia.

Dobrze zachowany spopielony materiał roślinny i spalone fragmenty kostne znajdowały się na ograniczonych powierzchniach i były wmieszane w osady. Wg akademików, sugeruje to, że w pobliżu wejścia do jaskini rozpalano małe ogniska.

ogień wykorzystywać Homo erectus RPA jaskinia Wonderwerk warstwa osady Miachael Chazan