Najstarsze oko świata
Bernt Aune ma osiemdziesiąt lat, ale jego prawa rogówka jest o 43 lata starsza od niego samego. To najstarsze oko w Norwegii, a może i na świecie - chwali się staruszek.
Jak to możliwe? W 1958 roku były kierowca ambulansu przeszedł operację, w czasie której przeszczepiono mu rogówkę dawcy urodzonego w czerwcu 1885 roku. Jak by nie liczyć, znajduje się więc w użytku od ponad 123 lat!
Dr Hasan Hasanain z Namsos Hospital, szpitala, w którym dokładnie pół wieku temu przeprowadzono zabieg, podejrzewa, że rogówka pana Aune'a jest najstarszym żywym narządem świata. W latach 50. sądzono, że zewnętrzna błona gałki ocznej popracuje nie dłużej niż przez 5 lat. Zaskoczyła wszystkich i choć sędziwy Norweg nie widzi może najlepiej, nadal działa i chyba nie powiedziała jeszcze swojego ostatniego słowa...
Komentarze (6)
Peter, 26 października 2008, 10:07
Jakoś nie jestem tym zaszokowany. Komórki w ciele ciągle ulegają wymianie, a więc to oko już wiele razy się "wymieniło" od czasu przeszczepu. Wydaję mi się, że proces starzenia polega głównie na degeneracji ciała z powodu zbyt małych zasobów energetycznych, pozwalających naprawić wszystkie uszkodzenia. Po latach te uszkodzenia się kumulują i dlatego się starzejemy. Teraz warto się zastanowić, jak żyjemy. Co jemy, czy się wysypiamy, czy dbamy o umiarkowany wysiłek fizyczny, czy potrafimy okiełznać stres i relaksować się, itp. ? Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy jak potężny mają wpływ na wszystkie aspekty swojego życia.
inhet, 28 października 2008, 06:04
Komórki ulegają wymianie tylko w trakcie regeneracji, a ta jest procesem bardzo ograniczonym. W przypadku rogówki w ogóle nie występuje - gdyby występowała, rogówka nie byłaby nigdy przezroczysta.
mikroos, 28 października 2008, 09:17
Rogówka nie jest całkowicie pozbawiona zdolności do regeneracji! Gdyby tak było, jej porysowanie niszczyłoby wzrok dożywotnio. Tymczasem w większości przypadków zdolność do prawidłowego widzenia powraca po paru dniach.
Michalleq, 3 listopada 2008, 20:34
Nie do końca macie rację.
Ponad 90% grubości rogówki składa się z włókien kolagenowych zatopionych w siarczanie chondroityny i siarczanie keratyny. Między nimi znajdują się luźno umieszczone pojedyncze komórki, które całe nasze życie produkują w.wymienione substancje.
Wewnętrzna i zewnętrzna powierzchnia rogówki jest pokryta cieniutkim nabłonkiem jednowarstwowym, który (przede wszystkim) ten zewnętrzny ma zdolności regeneracyjne, pod warunkiem, że rogówka ulegnie uszkodzeniu.
Nie ma rogówce żadnych naczyń krwionośnych (czyli nie ma też kontaktu z przeciwciałami), dlatego można z tak wielkim powodzeniem przeszczepiać rogówki.
Oto jest chyba cała prawda o rogówce... :-)
waldi888231200, 3 listopada 2008, 23:35
Z wiekiem mętnieje od UV.Zabieg jest sprawnie wykonywany w Witkowicach (Kraków).
Gość tymeknafali, 4 listopada 2008, 03:39
123 lata... dużo, nawet bardzo
Kiedyś słyszałem przypadek faceta, któremu 3 zęby wyrosły. Są to wszystko znikome przypadki, ale wiele mówiące o człowieku