Olej kokosowy i trening eliminują nadciśnienie
Połączenie codziennego spożycia oleju kokosowego i ćwiczeń przywraca czułość odruchu z baroreceptorów (ang. baroreflex sensivity, BRS) oraz zmniejsza stres oksydacyjny, skutkując spadkiem ciśnienia krwi. Publikacja na ten temat ukazała się w piśmie Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism.
BRS to wskaźnik regulacji układu krążenia przez autonomiczny układ nerwowy. Co istotne, w chorobach sercowo-naczyniowych, np. nadciśnieniu, mamy do czynienia z jego upośledzeniem.
Zespół z Centrum Biotechnologicznego Universidade Federal da Paraíba prowadził 5-tygodniowy eksperyment na szczurach ze spontanicznym nadciśnieniem. Naukowcy odkryli, że w porównaniu do zwierząt niećwiczących i dostających placebo w postaci soli fizjologicznej, olej kokosowy i trening ograniczały przyrost wagi.
Ciśnienie zmniejszały zarówno suplementacja olejem kokosowym, jak i ćwiczenia, ale tylko ich połączenie pozwalało osiągnąć jego prawidłowe wartości. Brazylijczycy sądzą, że można to wyjaśnić przywróceniem czułości odruchu z baroreceptorów, a także spadkiem stresu oksydacyjnego w surowicy, sercu i aorcie.
Podczas studium mierzono średnie ciśnienie tętnicze (ang. mean arterial pressure, MAP), a BRS oceniano, podając dożylnie fenylefrynę (8 μg/kg) i nitroprusydek sodu (25 μg·kg−1).
Dr Valdir de Andrade Braga podkreśla, że bardzo go cieszą uzyskane wyniki, bo olej kokosowy jest uznawany za tzw. superpokarm i cieszy się dużą popularność np. wśród sportowców. Kolejny krokiem zespołu z Universidade Federal da Paraíba mają być testy kliniczne na ludziach z nadciśnieniem.
Komentarze (0)