Omega-3 nie chronią przed nowotworami. Wręcz przeciwnie
Kwasy tłuszczowe omega-3 nie chronią przed nowotworami, wynika z metaanalizy przeprowadzonej przez naukowców w University of East Anglia. Tymczasem spożycie tych tłuszczów jest szeroko promowane, gdyż mają chronić przed nowotworami, chorobami serca i udarami.
Tomczasem analiza dwóch dużych studiów wykazała, że suplementacja kwasami omega 3 może nieco zmniejszyć ryzyko choroby niedokrwiennej serca i zgonu z nią związanego, ale nieco zwiększyć ryzyko nowotworu prostaty.
Z badań wynika, że jeśli 1000 osób będzie przez 4 lata wzbogacało swoją dietę o kwasy omega-3, to w tym czasie 3 osoby mniej umrą na chorobę serca, sześć osób mniej doświadczy ataku serca lub podobnego wydarzenia, ale u 3 dodatkowych osób rozwinie się nowotwór prostaty. Wyniki badań opublikowano na łamach British Journal of Cancer oraz Cochrane Database of Systematic Reviews.
W ramach analizy naukowcy przyjrzeli się wynikom 47 badań, w których brali udział dorośli, którzy nigdy nie mieli nowotworów, byli narażeni na zwiększone ryzyko nowotworu oraz już wcześniej zdiagnozowano u nich nowotwór, a także 86 badań mających na celu określenie związku spożycia omega-3 z ryzykiem chorób i zgonów na choroby układu krążenia.
W badaniach tych brało udział w sumie około 110 000 osób, które losowo zostały przypisane do grup spożywających przez co najmniej rok więcej kwasów omega-3 lub nie zmieniających dotychczasowej diety. Główny autor, doktor Lee Hooper, stwierdził: Nasze wcześniejsze badania wykazały, że suplementy długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3, w tym tłuszcze rybie, nie chronią przed depresją, udarem, cukrzycą i nie zmniejszają ryzyka zgonu.
Obecna duża systematyczna analiza zawierała dane pochodzące od wielu tysięcy ludzi badanych w długim okresie. Dane te jasno pokazują, że spożywanie przez wiele lat suplementów omega-3 może nieco zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby serca, ale zostanie to zrównoważone niewielkim zwiększeniem ryzyka rozwoju niektórych nowotworów. Całościowy wpływ na zdrowie jest niewielki. Tym samym oddziaływanie tłuszczów rybich, bogatego źródła długołańcuchowych kwasów omega-3, nie jest jasne. Tłuszcze rybie to bardzo odżywczy składnik pożywienia, część zbilansowanej diety. Dostarczają one białka i energii oraz ważnych mikroelementów, takich jak selen, jod, witamina D czy wapń. Ich znaczenie daleko wybiega poza kwasy omega-3. Stwierdziliśmy jednak, że jeśli chodzi o zapobieganie nowotworom, to spożywanie omega-3 nie ma znaczenia. W rzeczywistości mogą one w minimalnym stopniu zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, w szczególności na raka prostaty. Jednak ten niekorzystny wpływ jest równoważony przez niewielki dobroczynny wpływ na serce, stwierdzili naukowcy.
Na koniec uczeni dodają, że biorąc pod uwagę zanieczyszczenie oceanów plastikiem oraz obawy związane z przemysłowym połowem ryb, jego wpływ na środowisko naturalne oraz zasoby ryb, wydaje się rozsądnym, by zaprzestać zalecania suplementów z tłuszczów rybich, gdyż nie przynosi to praktycznie żadnych skutków prozdrowotnych.
Komentarze (10)
rysiek, 3 marca 2020, 12:42
Czyli mimo wszystko (zanieczyszczenie) lepiej jeść ryby niż łykać kapsułki.
KONTO USUNIĘTE, 3 marca 2020, 15:21
Metaanalizy "coś" gubią, ponieważ badania eksperymentalne wykazują znaczące korelacje korzystne:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12540506
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10443950
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7549825
nantaniel, 3 marca 2020, 15:30
Badania oparte na ankietach to bzdura. Każdy może sobie w nich pisać, co chce. Później wracają do takiej grupy po 10 latach i sprawdzają, u ilu osób coś zdiagnozowano. I oczywiście przez 10 lat ci wszyscy ludzie codziennie łykali tran. Taaa...
peceed, 3 marca 2020, 17:13
A jaki miałby być ten cudowny mechanizm ochronny?
Omega 3 poprawia funkcjonowanie intelektualne, ale jak wszystkie tłuszcze nienasycone lubi jełczeć.
Bez odpowiedniej ilości antyutleniaczy efekty mogą być negatywne.
ex nihilo, 3 marca 2020, 18:05
No raczej nie... przynajmniej na trzeźwo
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jodyna
Mnie pewnie by trzeba, bo nawet nie wiem w czym one siedzą, no może poza gwoździami i śrubami
KONTO USUNIĘTE, 3 marca 2020, 18:48
Ale tych rozpuszczalnych w tłuszczach: tokoferoli i tokotrienoli.
dajmon, 3 marca 2020, 19:35
Bardzo ciekawe, że tłuszcze rybie dostarczają białka.
KONTO USUNIĘTE, 3 marca 2020, 20:05
Tłuszcz rybi (tłoczony z wątroby i mięśni rybich) zawierający domieszki, mylisz z olejem rybim. To są tylko potoczne synonimy.
tempik, 3 marca 2020, 22:53
Z nimi też nie jest tak cudownie. Są badania potwierdzające zwiększone ryzyko złapania nowotworu podczas suplementacji. A jak już ktoś nowotwór ma to są stanowczo nie zalecane bo w takiej sytuacji wspomagają drużynę gości zamiast gospodarza.
rysiek, 5 marca 2020, 16:15
Ludziska konfabulują na potęgę