Zakwaszenie wód utrudnia omułkom przytwierdzanie
Zakwaszenie oceanów nie dopuszcza do przytwierdzania omułków do skał i innych typów podłoża, zwiększając ich podatność na upolowanie.
Jak wyjaśnia prof. Emily Carrington z Uniwersytetu Waszyngtonu w Seattle, omułki przytwierdzają się do twardego podłoża, by móc odfiltrowywać z wody plankton. Generalnie żyją w strefie pływowej, gdzie silnie fale i prądy chronią je przed drapieżnikami, takimi jak kraby, ryby i rozgwiazdy. Jeśli jednak mięczak odczepi się od swojego stanowiska, spada do spokojniejszej wody, gdzie szybko staje się czyimś kąskiem.
Amerykanie dodają, że dla procesu przytwierdzania krytyczne jest pH wody, a pochłaniające CO2 oceny stają się coraz kwaśniejsze. Nasze wczesne badania laboratoryjne pokazały, że gdy pH wody spadało poniżej 7,6, omułki słabiej się przyczepiały. Oznacza to spore straty m.in. dla hodowli.
Naukowcy wykazali, że zmiana pH wpływa na płytkę adhezyjną, która mocuje omułki do podłoża. Sprawdzaliśmy, czy obniżenie pH wody morskiej może oddziaływać na proces twardnienia włókien mocujących, dlatego włókna wytwarzane przez omułki przy prawidłowym pH (8) trzymano później przez 12 dni w wodzie o pH równym 8, 7 lub 5. Wykorzystując sprzęt do testów materiałów, biolodzy zauważyli, że nici utwardzane w niższym pH były o 25% słabsze od kontrolnych.
Uważamy więc, że omułki polegają na wyższym pH, by skutecznie utwardzać swoje spoiwo [...]. Po podniesieniu temperatury powyżej 18°C jeden z gatunków - Mytilus trossulus - wytwarzał mniejszą liczbę słabszych włókien. Dla odmiany blisko spokrewniony, ale obcy omułek śródziemnomorski (Mytilus galloprovincialis) produkował więcej mocniejszych włókien.
M.in. wskutek upwellingu pH wody morskiej w Waszyngtonie już teraz wynosi ok. 7,8. Poza tym omułki żyją w bardzo dynamicznych środowiskach przybrzeżnych, gdzie zwykle pH podnosi się lub zmniejsza o 0,5 jednostki. W przyszłości okresy niskiego pH będą, wg Carrington, dłuższe i bardziej nasilone.
Komentarze (0)