Opaski treningowe zaniżają pomiary wydatkowanej energii

| Zdrowie/uroda
DeusXFlorida, CC

Monitorujące aktywność opaski treningowe zaniżają pomiary wydatkowanej energii nawet o ponad 40% - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Queensland oraz Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.

Określaliśmy dokładność Apple Watch, Fitbit Charge HR, Samsung Gear S i Mio Alpha - ujawnia doktorant Matthew Wallen. Żadne z urządzeń nie okazało się stale dokładniejsze i błąd procentowy dot. wydatkowania energii wynosił między 9 a 43%. Pomiary tętna były dokładniejsze (odnotowano tylko drobne odchylenia).

Australijczycy zebrali grupę 22 zdrowych ochotników (tyle samo kobiet i mężczyzn), którzy przez mniej więcej godzinę zajmowali się różnymi rzeczami: biegali, jeździli na rowerze, spacerowali, siedzieli i odpoczywali, leżąc.

Co 15 s pomiary opasek treningowych porównywano z zapisami EKG. Przenośne analizatory wydychanych gazów pozwalały z kolei określić liczbę spalonych kalorii.

Zgodnie z instrukcjami, do każdego urządzenia wprowadzano podstawowe dane użytkownika – wzrost, wagę, wiek, płeć. Zabiegaliśmy o wsparcie techniczne producentów, by dowiedzieć się czegoś na temat algorytmów wykorzystywanych do określenia wydatkowania energii. Nie ujawniono nam jednak tych informacji.

Autorzy publikacji z pisma PLoS ONE uważają, że za zmniejszoną dokładność nadgarstkowych monitorów mogą odpowiadać ruch i marszczenie skóry w czasie treningu oporowego bądź wysokiej intensywności.

opaska treningowa monitor aktywności wydatkowanie energii tętno błąd procentowy Matthew Wallen