Ultradźwiękowy sposób na oporne nadciśnienie

| Medycyna
Quinn Dombrowski (quinn.anya), CC

Ciśnienie chorych na cukrzycę typu 2. z opornym nadciśnieniem można znacząco obniżyć, aplikując przez 20 min ultradźwięki do ich przedramienia.

Katsunori Nonogaki i zespół z Wydziału Technologii Diabetologicznej Tohoku University zebrali grupę 212 pacjentów z cukrzycą typu 2. i opornym nadciśnieniem. Ochotników podzielono na 4 grupy. Pierwszej do przedramienia przez 20 min podawano ultradźwięki o niskiej intensywności o częstotliwości 800 kHz, zaś drugiej przez tyle samo czasu ultradźwięki o niskiej intensywności o częstotliwości 500 kHz. Pozostałe dwie grupy to grupy kontrolne z procedurami placebo.

Okazało się, że i po zastosowaniu częstotliwości 800, i 500 kHz ciśnienie i tętno pacjentów spadły. Wartości ciśnienia były też niższe niż w grupach kontrolnych, ale różnica była istotna statystycznie tylko w grupie 500-kHz. Japończycy nie zaobserwowali żadnych skutków ubocznych.

Autorzy publikacji z International Journal of Cardiology podkreślają, że nadal nie wiadomo, w jaki sposób ultradźwięki obniżają ciśnienie, ale przypuszczają, że hamują one aktywność układu sympatycznego, który odpowiada za reakcję walcz lub uciekaj.

oporne nadciśnienie cukrzyca typu 2. ultradźwięki przedramię Katsunori Nonogaki