Jedna dawka i gotowe

| Medycyna
ZaldyImg, CC

Badania pokazują, że nowy, podawany w zaledwie jednej dawce antybiotyk oritawancyna zwalcza uporczywe zakażenia skórne, w tym metycylinoopornym gronkowcem złocistym (MRSA). Efekt jest podobny jak przy wankomycynie, z tym że w przypadku tej ostatniej zastrzyki wykonuje się 2 razy dziennie przez 7-10 dni.

Ludzie często przestają zażywać antybiotyki, gdy tylko poczują się lepiej, a tutaj cały proces zaczyna się i kończy na jednej dawce, dlatego będzie można uniknąć lekooporności. "Unikatowość oritawancyny jest wynikiem przedłużonego działania. Ten lek ma długi okres połowicznego rozpadu [...]" - wyjaśnia G. Ralph Corey ze Szkoły Medycznej Duke University.

Corey przeprowadził 3-letnie studium oritawancyny, które objęło 2 duże testy kliniczne (w sumie uwzględniono niemal 2 tys. osób). Wyniki zaprezentowane na łamach New England Journal of Medicine dotyczą pierwszego z nich. Jak tłumaczą naukowcy, 475 pacjentów przyjmowało oritawancynę, a 479 wankomycynę (zastosowano typowy schemat zażywania tego antybiotyku, czyli 2 zastrzyki dziennie przez 7 do 10 dni). Okazało się, że pojedyncza dożylna dawka oritawancyny zmniejszała wielkość zmian i obniżała gorączkę równie skutecznie jak wankomycyna.

Akademicy zauważyli, że oritawancyna sprawuje się podobnie jak wankomycyna w zakresie 1) zmniejszania powierzchni rany o co najmniej 20% w ciągu pierwszych 48-72 godz. terapii oraz 2) leczenia zakażenia, w tym MRSA.

Dysponowanie jednodawkowym lekiem może potencjalnie zapobiec hospitalizacji lub skrócić czas przebywania pacjenta w szpitalu - podsumowuje Corey.

oritawancyna pojedyncza dawka wankomycyna zakażenia skórne MRSA metycylinooporny gronkowiec złocisty G. Ralph Corey