Koło Kamczatki żyje pierwsza znana dorosła biała orka

| Nauki przyrodnicze
Franco Folini, CC

Na wschód od Półwyspu Kamczatki naukowcy zauważyli pierwszą żyjącą na wolności dorosłą białą orkę. Samiec, ochrzczony Iceberg, wydawał się zdrowy.

Szczęśliwcami, którzy natknęli się na białą orkę, byli naukowcy i studenci z Uniwersytetów w Moskwie i Sankt Petersburgu. Prującą fale białą płetwę grzbietową zobaczyli w pobliżu Wysp Komandorskich w sierpniu 2010 r. Teraz udają się na kolejną wyprawę, podczas której będą śledzić poczynania Iceberga.

Góra Lodowa żyje w stadzie złożonym z 12 osobników. Jako że ma 2-metrową płetwę grzbietową dorosłego samca, ma co najmniej 16 lat [orki dojrzewają w wieku ok. 15 lat] - wyjaśnia dr Erich Hoyt z Far East Russia Orca Project (FEROP).

W pobliżu Półwyspu Kamczatki żyją 2 inne białe orki, ale są to osobniki młodociane. W 1970 r. do jednego z kanadyjskich delfinariów schwytano białego (również młodego) samca orki Chimo. Po zgonie w 1972 r. zdiagnozowano u niego cechujący się częściowym albinizmem zespół Chediaka-Higashiego (CHS). Rosjanie chcieliby ustalić, czy Iceberg też cierpi na bielactwo. Ze względu na dobro zwierzęcia raczej wykluczają biopsję, ale może uda im się zbliżyć na tyle, by zidentyfikować np. kolor oczu.

Zespół z FEROP udaje się w przyszłym tygodniu na Wyspę Beringa, największą w archipelagu Wysp Komandorskich. Będzie badać zachowania społeczne i komunikację kamczackiej populacji orek. Wg naukowców jest ona zagrożona ze względu na nadmierne odławianie i plany nasilenia poszukiwań ropy oraz gazu.

 

orka biała samiec Półwysep Kamczatki Iceberg dorosły