Białko orzechów może odczulać alergików?

| Zdrowie/uroda
s58y, CC

Najnowsze testy kliniczne wskazują, że podawanie uczulonym dzieciom niewielkich ilości białka orzechów może prowadzić do ich odczulenia.

Około 1% dzieci w krajach wysoko rozwiniętych cierpi na alergię na orzechy. Zetknięcie z alergenem może prowadzić do wielu niebezpiecznych reakcji, w tym do śmierci. Dla rodzin takich dzieci choroba wiąże się z dodatkowym stresem, gdyż nawet u osób cierpiących na łagodną postać alergii może niespodziewanie dojść do zagrażającego życiu wstrząsu.

W latach 90. prowadzono badania, podczas których m.in. pacjentom wstrzykiwano antygen. Pojawiały się jednak poważne skutki uboczne, a jeden z pacjentów zmarł wskutek pomylenia dawki. Z tych powodów przez 10-20 lat nie wracano do tego typu badań. My podjęliśmy je znowu - mówi Andrew Clark, alergolog z Cambridge University Hospitals NHS Foundation Trust.

Clark i jego zespół pracowali z 39 alergikami w wieku 7-16 lat, którym podawano niewielkie ilości mąki z orzechów. Dawka była zwiększana od 2 do 800 miligramów (czyli odpowiednik około 5 orzechów). Grupę kontrolną stanowiło 46 młodych alergików.

Po 6 miesiącach u 24 z 39 dzieci z grupy badanej pojawiła się tolerancja na dawkę 1400 miligramów białka orzechów. Zjawiska takiego nie zaobserwowano u żadnego z dzieci z grupy kontrolnej. Wiele z dzieci z grupy badanej cierpiało na nudności i wymiotowało, jednak te skutki uboczne były łagodne i pojawiały się tylko przez kilka dni po zwiększeniu dawki.

Specjaliści zwracają uwagę, że to wstępne badania i wcale nie muszą one prowadzić do wyleczenia. Niektórzy obawiają się, że po przerwaniu terapii alergia może całkowicie powrócić. Clark zauważa jednak, że badani dobrze tolerowali krótkie przerwy w terapii. Uczony ma nadzieję, że – przynajmniej w przypadku niektórych dzieci, z którymi pracował – uda się przeprowadzić trwające dwa lata badania, podczas których będą one otrzymywały proteiny orzechów raz na tydzień.

orzech alergia białko