Osobowość może wpływać na wygląd i sposób poruszania
U ryb hodowanych, by były bardziej zuchwałe bądź nieśmiałe, występują charakterystyczne zmiany w wyglądzie i zachowaniu, co sugeruje, że zmiany osobowościowe wpływają na inne, pozornie niezwiązane cechy.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Północnej Karoliny przekonują, że ich wyniki mogą się przydać w hodowli zwierząt, zwalczaniu szkodników czy badaniach złożonych ludzkich zachowań.
Danio pręgowane, które hodowano tak, by były zuchwałe (oceniano to na podstawie krótszego czasu znieruchomienia po umieszczeniu w nowym otoczeniu), miały bardziej opływowe kształty i po przestraszeniu szybciej pływały.
Złożone zachowania, takie jak te nazywane przez nas osobowością lub temperamentem, mogą być związane - skorelowane genetycznie - z innymi cechami, dotąd uznawanymi za niezależne od nich: z kształtem ciała czy zdolnościami pływackimi - opowiada prof. Brian Langerhans.
W ramach studium wykorzystano 2 linie ryb. W jednej rozmnażano śmiałe osobniki, które po znalezieniu w nowym otoczeniu zastygały maksymalnie na 50 s, a w drugiej ryby nieśmiałe, które zastygały na ponad 3 minuty.
Po zaledwie kilku pokoleniach naukowcy zaobserwowali ciekawe zjawiska towarzyszące. Chodziło nie tylko o zachowanie, ale i o wygląd. Zuchwałe danio miały bardziej wydłużone ciała z pokaźniejszym regionem ogonowym, a czasie reakcji zaskoczenia osiągały większą prędkość i przyspieszenie. Ryby nieśmiałe miały mniej opływowe kształty i wykazywały wolniejsze reakcje zaskoczenia.
Sądzimy, że korelację między osobowością i lokomocją może wyjaśniać plejotropowość, czyli gen wpływający na więcej niż jedną cechę fenotypową. Z drugiej strony korelacja między osobowością i kształtem ciała wydaje się odzwierciedlać nierównowagę sprzężeń [czyli nieprzypadkowe skojarzenie alleli w sprzężonych loci]. To oznacza, że opisywane cechy zawdzięczają korelację działającemu okresowo doborowi naturalnemu, kształtującemu kombinację [paru] właściwości. Bycie zuchwałym i smukłym może pomagać danio pręgowanym przeżyć do dorosłości lub spółkować z większymi sukcesami, co generuje ryby wykazujące te cechy/geny.
Langerhans podkreśla, że jego laboratorium chce zrozumieć, jak organizmy ewoluują zintegrowane zestawy cech. To jedno z pierwszych badań łączących wariancję osobowości z innymi rodzajami cech i sądzę, że w nadchodzących latach pojawi się ich o wiele więcej.
Komentarze (0)