Paliwo z powietrza

| Ciekawostki
Leonard G., CC-SA-1.0

Niewielka brytyjska firma Air Fuel Synthesis produkuje paliwo... z powietrza. AFS uruchomiła w Stockton-on-Tees niewielką instalację, która od sierpnia wytworzyła pięć litrów paliwa z dwutlenku węgla i pary wodnej.

Bierzemy dwutlenek węgla z powietrza oraz wodór z wody i zamieniamy je w paliwo. Instalacja, którą wybudowaliśmy, ma pokazać, że stworzony przez nas proces działa - mówi Peter Harrison, szef AFS.
Prace firmy chwali Tim Fox z Institution of Mechanical Engineers w Londynie. Innowacja polega na tym, że zastosowali to w praktyce. To mała instalacja pilotażowa przechwytująca CO2 z powietrza, która opiera się na dobrze znanych zasadach.

Produkt AFS wygląda i pachnie jak paliwo, ale jest bardziej przejrzyste i czystsze. Można go używać w zwykłych silnikach.

W instalacji pilotażowej wykorzystywane są też komercyjne źródła CO2. AFS chce z nich zrezygnować, gdy tylko udoskonali technikę wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery. Firma chce też pozyskiwać konieczną do działania instalacji energię ze źródeł odnawialnych.

Pomimo tego, że przed AFS jeszcze sporo pracy, kierownictwo przedsiębiorstwa chce w 2014 roku uruchomić instalację produkującą tonę paliwa dziennie.

Przed miesiącem informowaliśmy, że US Navy chce produkować paliwo lotnicze z wody morskiej.

paliwo powietrze dwutlenek węgla