Metoda na głoda
Jakiś czas temu pojawiły się doniesienia, że spożywanie mniejszej liczby kalorii może wydłużyć życie. Ponieważ naukowcy wykazali także, że zmniejszenie racji pokarmowych poprawia funkcjonowanie intelektualne starszych zwierząt, zespół Agnes Floel z Uniwersytetu w Münsterze postanowił sprawdzić, czy podobnie dzieje się w przypadku ludzi.
Akademicy badali pamięć krótkotrwałą 50 osób z nadwagą. Średnia wieku wynosiła 60 lat. Podczas eksperymentu 1/3 grupy miała zmniejszyć o 30% liczbę spożywanych kalorii. Po trzech miesiącach ponownie zbadano pamięć wszystkich ochotników. Okazało się, że u wytypowanych do odchudzania nastąpiła 20-procentowa poprawa. O ile przed rozpoczęciem diety badani przypominali sobie średnio 10,5 słowa, to po zmianie sposobu odżywiania aż 12,5.
Może się wydawać, że dwa słowa to mało, ale to więcej niż różnica dzieląca ludzi poniżej trzydziestki i powyżej pięćdziesiątki – przekonuje Floel.
U osób dbających o kaloryczność posiłków spadł poziom glukozy i insuliny we krwi, a wcześniejsze badania wykazały, że to warunki usprawniające działanie neuronów. Prosta metoda, a jakie wyniki...
Komentarze (5)
rivanel, 27 stycznia 2009, 17:23
Artykuł z wczoraj:
Niestety, radykalna dieta nie zawsze pomaga nawet organizmom otyłym. Wcześniejsze studium wykonane przez tych samych badaczy sugeruje, że nagłe ograniczanie wartości energetycznej posiłków u dorosłych myszy powoduje... skrócenie czasu życia. Z drugiej jednak strony, zwierzęta te żyły dłużej od tych odchudzanych poprzez zmuszanie do forsownych ćwiczeń. Wiele wskazuje więc na to, że otyłość przypomina nieco metaboliczną ślepą uliczkę, z której trudno wydostać się bez szwanku...
http://kopalniawiedzy.pl/restrykcja-kaloryczna-wartosc-energetyczna-kalorie-posilek-otylosc-nadwaga-6666.html
ktoś oprócz mnie widzi rozbieżność?
mikroos, 27 stycznia 2009, 17:55
Dlaczego od razu rozbieżność? Nic nie działa idealnie i każda rzecz na świecie ma swoje dobre i złe strony, a w obu artykułach mierzono przecież zupełnie inny parametr. Chyba lepiej, żeby serwis był obiektywny i publikował różnorodne dane zamiast wymyślać jakąś głupią taktykę "trzymania się linii" i myślenia "wczoraj napisaliśmy o tym dobrze, to dziś nie możemy źle".
inhet, 27 stycznia 2009, 18:10
No to już wiemy, że odchudzanie grubasów zarazem ich ugenialnia. Ale czy zrobiono taki eksperyment z chudymi?
mikroos, 27 stycznia 2009, 19:15
Chudzi pewnie byli już na starcie na tyle bystrzy, że nie dali się głodzić, więc eksperyment zarzucono
Tomek, 28 stycznia 2009, 03:26
Chyba sam będę musiał wypróbować tę metodę...