Nowy sposób zabezpieczenia infomacji na papierze
Mimo, że cyfrowa komunikacja i stosowane w niej systemy bezpieczeństwa stają się coraz bardziej zaawansowane, wciąż dochodzi do wycieków danych. Wycieki te to poważny problem z potencjalnie niszczycielskimi konsekwencjami w postaci wybuchu wojen czy sporów ekonomicznych i społecznych. Chociaż media elektroniczne są nieodzowne w naszym codziennym życiu, papier wciąż jest głównym medium przechowywania informacji i wiele ważnych dokumentów wciąż istnieje wyłącznie w formie papierowej, mówią naukowcy z Chin, którzy opracowali nową metodę zapisywania ukrytych informacji na papierze.
Na łamach magazyny Matter uczeni z Uniwersytetu w Nankinie informują o wykorzystaniu bibuły filtracyjnej pokrytej związkami manganu do drukowania niewidocznych gołym okiem informacji. Można je odczytać oświecając papier światłem UV. Oczywiście istnieją już podobne techniki ukrywania tekstu na papierze. Mają one jednak liczne wady. Po pierwsze, nie można ich usunąć. Po drugie, gdy już zauważymy taki ukryty tekst, to – nawet jeśli został zaszyfrowany – mamy do niego dostęp i możemy pracować nad złamaniem kodu. Chiński wynalazek jest znacznie bardziej doskonały i bezpieczny.
Nowa technika polega na pokryciu środkami chemicznymi zawierającymi mangan papieru używanego do produkcji bibuł filtracyjnych. Następnie wystarczy czysta woda, by nanieść nań napis niewidoczny gołym okiem. Woda zmienia bowiem właściwości fotoluminescencyjne związków zawierających mangan. Wystarczy oświetlić papier promieniami UV, a napis zobaczymy w postaci ciemnego tekstu na jaśniejszym tle. Całość charakteryzuje się bardzo niską toksycznością, a dodatkową zaletą techniki jest fakt, że ukrytego napisu można się pozbyć, Wystarczy przez około 15 sekund potraktować papier suszarką, by napis zniknął. Sam papier można wykorzystać nawet 30-krotnie. Chińczycy przypuszczają, że jeśli uda im się znaleźć inne podłoże niż bibuła filtracyjna, to będzie można jeszcze więcej razy wykorzystać papier. Co interesujące, ukryty napis samoczynnie nie zniknie jeśli nie potraktujemy go suszarką. Eksperymenty wykazały, że może on przetrwać ponad 3 miesiące.
To jednak nie wszystkie postępy, jakich dokonali uczeni z Nankinu. Wykorzystali też dwa różne związki zawierające mangan. Jeden z nich został naniesiony na papier jako tło, a drugim wykonano ukryty nadruk. Nadruku nie można było zobaczyć ani gołym okiem, ani za pomocą promieniowania UV, gdyż po oświetleniu UV oba związki emitują światło o niemal identycznej długości fali i intensywności. Jednak związek użyty do wykonania napisu emituje światło nieco dłużej, napis można więc zobaczyć wykorzystując techniki obrazowania opierające się na różnicy czasu.
Na tym jednak nie koniec. W kolejnym eksperymencie uczeni wykorzystali różne zawierające mangan tusze do wydrukowania serii liczb, które emitowały światło w różnym czasie po ekspozycji na UV. Dzięki temu, poprzez śledzenie zmian intensywności emisji światła możliwe jest odczytanie liczb w odpowiedniej kolejności i odszyfrowanie wiadomości. Następnie informację można usunąć poprzez płukanie w specjalnym roztworze, by później na tym samym papierze nanieść te same liczby za pomocą różnych tuszy, przez co wyświetlą się w innej kolejności, kodując inną wiadomość.
To niezwykle wysoki poziom zabezpieczeń, który może sprawdzić się w zastosowaniach wojskowych czy przemysłowych, stwierdzili badacze.
Komentarze (3)
wilk, 26 października 2019, 10:06
A jak dotkniemy i będziemy trzymać pomiędzy palcami?
Poza tym… Chyba nie rozumiem, ale w jaki sposób to ma uniemożliwić wycieki poufnych informacji? Przecież właśnie zdradzono fakt istnienia tej technologii i co więcej odczytanie informacji jest trywialne. Rozumiem gdyby w jakiś magiczny sposób oświetlony papier nie byłby możliwy do zarejestrowania chociażby przez matryce CCD…
Jajcenty, 26 października 2019, 20:53
Ta wiadomość ulegnie zniszczeniu za 5 sekund, 5,4,.. Tylko jak oni będą dystkretnie dostarczać baniak z wodą?
Sądzę że kryminalni, a zwłaszcza CSI, znajdą różnice w strukturze włókien i stężeniu manganu po nawet bardzo długim czasie.
wilk, 28 października 2019, 01:40
Ano właśnie nie. Do tego też się niezbyt nadaje. Jak podają napis jest trwały (do 3 miesięcy) i usuwany termicznie. Gdyby odczyt UV powodował luminescencję i po paru minutach nadruk znikał zupełnie, to faktycznie byłoby to ciekawe. Ukryty tekst, który po chwili po odczytaniu znika.
Hmm, po namyśle to może mieć zastosowanie nie jako zapobieganie wyciekom, a namierzanie źródła wycieku poprzez umieszczanie ukrytego tekstu typu „dokument przekazany temu i temu o godzinie tej a tej”. Tylko że znów problemem jest łatwość wykrycia takiego napisu (zwykły sprzedawca w sklepie ma latarkę z diodą na bliski UV do weryfikacji banknotów) i sensu nie ma jest wygasanie po 3 miesiącach…
No i taką technologię już mamy od bardzo dawna. Sławne żółte kropki. https://pl.wikipedia.org/wiki/Steganografia_drukarkowa