Woda psuje, a mięso poprawia smak papierosów

| Medycyna

Naukowcy z Duke University Medical Center w Durham twierdzą, że po spożyciu pewnych pokarmów papierosy smakują mniej niż zwykle. Takimi pokarmami są na przykład żółty ser, brokuły i woda. Są też i takie, np. mięso i alkohol, które poprawiają smak papierosów.

Badania przeprowadzone przez profesora psychiatrii i nauk o zachowaniu Josepha McClernona mogą pomóc w opracowaniu "diety palacza”, która pomoże osobom palącym zerwać z nałogiem. Wszystko, co może uprzykrzyć palenie, pomoże palaczom rzucić papierosy – mówi McClernon.

Naukowcy odkryli wpływ pokarmów na smak papierosów na podstawie analizy kwestionariuszy wypełnionych przez 209 palaczy w latach 2002-2004. Każda z tych osób paliła codziennie co najmniej 10-15 papierosów.

W ankietach pytano o to, jakie pokarmy, ich zdaniem, poprawiają, a jakie pogarszają smak papierosów. Zanotowano też liczbę wypalanych papierosów, ich rozmiar, rodzaj i markę.
Średnio każdy z badanych palił 22 papierosy na dobę i był palaczem od 21 lat. Niemal 47 procent z nich paliło papierosy mentolowe, ponad 40% gustowało w typie "light”, a nieco mniej niż 40% kupowało zwykłe papierosy.

O żywności, która pogarsza smak tytoniu mówiło 45% badanych, a niemal 70% wspomniało o takiej, która go poprawia.

Wśród najczęściej wymienianych "pogarszaczy” smaku znalazły się warzywa, owoce, produkty mleczne i napoje bez kofeiny (np. woda, soki). Smak psuło też przyjmowanie lekarstw, upały oraz palenie zbyt wiele lub zbyt szybko. Palaczom nie smakowały też zwietrzałe papierosy lub palenie w zadymionym środowisku.

Z drugiej strony zauważali, że smak poprawiają napoje z kofeiną, alkohol i mięso.

Zespół McClernona odkrył też, że młodsi palacze są bardziej wrażliwi na pokarmy psujące smak papierosów, a ci, który palą mniej, byli bardziej podatni na wpływ pokarmów poprawiających smak. Z osoby nielubiące mentolowych wykazywały większą wrażliwość w obu przypadkach od miłośników tego typu papierosów.

Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania nad samym mechanizmem wpływu pożywienia na smak papierosów.

papieros smak Duke University Medical Center Joseph McClernon