Pestycydy toksyczne dla pszczół
Neonikotynoidy, związki stosowane w niektórych krajach jako pestycydy, wykazują wysoką toksyczność dla układu nerwowego pszczół - wynika z przeglądowej publikacji stworzonej wspólnie przez brytyjskie organizacje Buglife oraz Soil Association. To pierwsze tak przekonujące i jednoznaczne dowody szkodliwości substancji z tej grupy.
Jak wynika z zebranych informacji, przynajmniej jeden ze związków z badanej grupy, imidakloprid, wywołuje u owadów poważne zaburzenia w obszarach układu nerwowego odpowiedzialnych za komunikację między osobnikami oraz nawigację. Wszystko wskazuje na to, że jest on jedną z istotnych - jeśli nie najważniejszą - przyczyną masowego wymierania pszczół, do którego doszło w ostatnich latach w Wielkiej Brytanii.
Zdaniem autorów, przygotowany raport jest najbardziej kompleksową publikacją na temat wpływu neonikotynoidów na zdrowie pszczół. Peter Melchett, prezes Soil Association, dodaje od siebie słowa rozgoryczenia w związku z postawą brytyjskiego rządu: Zjednoczone Królestwo notorycznie przyjmuje najbardziej rozluźnione w całej Unii Europejskiej stanowisko w sprawie bezpieczeństwa stosowania pestycydów.
Niestety, należy wspomnieć że polskie władze także nie zakazały dotychczas stosowania imidaklopridu - kroki takie podjęły władze tylko kilku krajów, m.in. Niemiec, Włoch i Słowenii.
Jak nietrudno przewidzieć, przedstawiciele przemysłu są przeciwnego zdania. Zaniem dr. Juliana Little'a z firmy Bayer CropScience, jednego z producentów pestycydów opartych na imidaklopridzie, środki owadobójcze nie są dopuszczane [do użytku - red.] jeśli nie udowodni się braku [negatywnego] wpływu na owady takie jak pszczoły. Według Little'a przyczyną wymierania pszczół jest nie imidakloprid, lecz bliżej nieopisana choroba.
Niewykluczone, że przyczyny problemów zdrowotnych pszczół rzeczywiście są bardziej złożone. Jeżeli jednak istnieją dowody na szkodliwość neonikotynoidów, brak stanowczych działań ze strony władz państwowych lub unijnych jest co najmniej zaskakujący. Czy sytuacja ta zmieni się po ukazaniu się najnowszej publikacji? Przekonamy się już niedługo.
Komentarze (7)
Douger, 12 września 2009, 18:27
I tak ludzie opamiętają się dopiero, gdy brak pszczół spowoduje światowy głód.
mikroos, 12 września 2009, 18:29
A bez pestycydów byłby głód z powodu pożerania plonów przez szkodniki. Poza tym, jak widać kilka krajów już wycofało ten środek z rynku, więc chyba aż tak beznadziejnie nie jest.
luxorr, 13 września 2009, 22:54
Ludzie nie opamiętają się gdyż głód spowoduje że nas już nie będzie, A pszczoły jak to pszczoły mogą rozwinąć się z zaledwie 50 osobników tak więc one przetrwają ale my bez nich choć z przykrością stwierdzam nie przetrwamy.
Przemek Kobel, 14 września 2009, 10:25
Statystycznie rzecz biorąc, to my już od dawna mamy światowy głód.
kazikspiczki, 14 września 2009, 10:36
nie trzeba naukqwców ,każdy kto stosuje pestycydy wie jak czuje się po oblaniu środkim podczas stosowania.tak samo odczuwa pszczoła .To nie pestycydy winne tylko ci co stosują niezgodnie z zaleceniami
wilk, 25 września 2009, 07:52
No to w końcu winę za CCD ponoszą pikornawirusy czy imidakloprid, czy oba czynniki na raz, czy co?
mikroos, 25 września 2009, 12:07
Nie spodziewam się, żeby istniała pojedyncza odpowiedź na to pytanie.