Baterie z celulozowej pianki

| Technologia
KTH's Wallenberg Wood Science Center.

Szwedzko-amerykański zespół naukowców opracował bardzo pojemne elastyczne baterie z pulpy drzewnej. Eksperci z Królewskiego Instytutu Technologicznego oraz Uniwersytetu Stanforda wykorzystali nanocelulozę do stworzenia materiału przypominającego piankę, która może zostać wykorzystana do tworzenie struktur 3D. Istnieją ograniczenia nie pozwalające na robienie niezwykle cienkich baterii, jednak w strukturach 3D nie jest to tak wielkim problemem. Nie jesteśmy tu ograniczeni dwoma wymiarami, możemy korzystać z trzech, umieszczając więcej podzespołów na mniejszej przestrzeni - mówi Max Hamedi z Królewskiego Instytut Technologicznego i Uniwersytetu Harvarda.

Trójwymiarowe porowate materiały nie były uważane za dobry budulec do tworzenia elektrod. Udowodniliśmy,że nie stanowią one problemu. Co więcej, takie struktury dają większą elastyczność w projektowaniu baterii - mówi Hamedi.

Cały proces produkcji rozpoczyna się rozkładem włókien celulozy do skali nano. Nanoceluloza jest rozpuszczana, zamrażana i suszona na zimno, by nie pojawiła się faza ciekła. Następnie poddawana jest procesowi stabilizującemu jej molekuły. Uzyskujemy materiał, który jest wytrzymały, miękki i lekki. Przypomina on piankę stosowaną w materacach, jest jednak od niej nieco twardszy, lżejszy i bardziej porowaty - dodaje Hamedi.

Następnie piance można nadać pożądane właściwości. Za pomocą odpowiedniej techniki, operującej na poziomie atomowym, naukowcy potraktowali piankę atramentem, dzięki któremu przewodziła ona ładunki elektryczne.

Celulozowy aerożel ma bardzo dużą powierzchnię, a to znaczy, że może przechowywać dużo ładunków. Jako, że jest elastyczna i wytrzymała, baterie z niej zrobione mogą znaleźć wiele interesujących zastosowań.

pianka celuloza bateria