Listonoszu, strzeż się lewołapnego psa!

| Nauki przyrodnicze
KopalniaWiedzy.pl

Psy lewołapne są częściej agresywne w stosunku do obcych.

Na początku kilkudziesięciu rodowodowym psom i kundlom dawano zabawkę z jedzeniem. By ustabilizować cylinder, podczas posiłku trzeba było sobie pomóc łapą. Łapność określano na podstawie przebiegu co najmniej 50 prób. Później przeprowadzano analizy behawioralne.

Lewa łapa jest kontrolowana przez prawą półkulę psa, a ta, podobnie jak u ludzi, wydaje się odgrywać znaczącą rolę w regulacji negatywnych emocji. W porównaniu do obułapnych psów, czworonogi preferujące lewą łapę uzyskiwały niemal 2 razy więcej punktów [w skali agresji w stosunku do obcych]. Ich wynik był także wyższy od punktacji zwierząt prawołapnych - opowiada dr Luke Schneider z Uniwersytetu Adelajdy.

Choć u ludzi dominuje praworęczność, u psów cecha ma inny rozkład (lewo-, prawo- i obułapność są tak samo częste, udział procentowy każdej z nich oscyluje więc w pobliżu 33%). Autorzy artykułu z Journal of Veterinary Behavior podkreślają, że wśród rasowców większość stanowiły labradory, goldeny, border collie i owczarki szetlandzkie.

Naukowcy planują badania na szerszą skalę. Chcieliby nimi objąć także bardziej agresywne zwierzęta. Niewykluczone, że wezmą pod uwagę preferencje dotyczące zarówno przednich, jak i tylnych łap.

pies łapność agresja obcy dr Luke Schneider