Machanie machaniu nierówne

| Nauki przyrodnicze
KopalniaWiedzy.pl

Machanie przez psa ogonem nie jest po prostu machaniem. Okazuje się, że psy rozpoznają i inaczej reagują na ruchy ogona w prawą i lewą stronę.

Badania, których wyniki ukazały się w piśmie Current Biology, pokazują, że podobnie jak ludzie, psy mają asymetrycznie zorganizowane mózgi, a poszczególne półkule spełniają odmienne role.

Najnowsze studium to pokłosie wcześniejszego badania tego samego włoskiego zespołu, które wykazało, że psy machają ogonem w prawo, gdy odczuwają pozytywne emocje (np. na widok właściciela), a w lewo, gdy emocje są negatywne (np. podczas spotkania z nielubianym/nieprzyjaznym psem). Aktywacja lewej półkuli prowadzi do wymachiwania "do prawej", a prawej do machania "do lewej".

Wiedząc to, naukowcy zaczęli się zastanawiać, czy kierunek machania ogonem ma jakieś znaczenie dla innych psów. Okazuje się, że ma.

W ramach eksperymentów psom wyświetlano filmy. Gdy "ochotnicy" widzieli czworonoga kręcącego ogonem w lewo, ich tętno wzrastało i pojawiały się symptomy niepokoju. Kiedy model machał w prawo, obserwowane psy pozostawały zrelaksowane.

Pies patrzący na psa, w którego machaniu ogonem występuje prawostronne odchylenie - i który w związku z tym wykazuje aktywację lewej półkuli, jak gdyby doświadczał czegoś pozytywnego [...] - także się rozluźnia. Dla odmiany pies obserwujący psa machającego ogonem w lewo - a więc wykazującego aktywację prawej półkuli, jakby doświadczał czegoś negatywnego/wycofania - również przejawia reakcje lękowe [...] - opowiada Giorgio Vallortigara z Uniwersytetu w Trydencie.

Vallortigara nie sądzi, by psy celowo komunikowały emocje innym psom. To raczej automatyczny produkt uboczny aktywacji półkul.

pies ogon machanie emocje asymetria mózg półkule Giorgio Vallortigara