W Arabii Saudyjskiej odkryto najstarsze znane przedstawienie psa

| Humanistyka
M. Guagnin et al., Journal Of Anthropological Archaeology

W Arabii Saudyjskiej znaleziono najstarsze znane przedstawienia psów. Co szczególnie interesujące, wydaje się, że człowiek trzyma psy na smyczy. O odkryciu dokonanym przez naukowców z Uniwersytetu im. Maxa Plancka i Saudyjskiej Komisji Turystyki i Dziedzictwa Narodowego poinformowano na łamach Journal of Anthropological Archeology.

Dotychczasowe badania dowodzą, że ludzie trafili na teren dzisiejszej Arabii Saudyjskiej przed około 10 000 lat. Były to społeczności łowców-zbieraczy. Mniej więcej 7-8 tysięcy lat temu udomowili oni pierwsze zwierzęta.

Znalezione rysunki naskalne sugerują, że gdzież pomiędzy obiema wspomnianymi datami ludzie udomowili psa i wykorzystywali go podczas polowań. Znaleziono je na dwóch stanowiskach archelogicznych Shuwaymis, znajdującym się w odległości 370 kilometrów na południowy-zachód od miasta Ha'il oraz w mieście Jubbach w prowincji Ha'il.

Na skałach przedstawiono myśliwych uzbrojonych w łuki. Ludzie znajdują się w otoczeniu psów i wydaje się, że niektóre zwierzęta są połączone z ludźmi smyczami, którymi ludzie przewiązali się w pasie.

Dokładne bezpośrednie datowanie rysunków naskalnych nie jest możliwe. Dlatego też wykonano je pośrednio, m.in. na podstawie stopnia zwietrzenia skał. Naukowcy ocenili wiek zabytku na około 8000 lat. Jeśli datowanie jest poprawne, to przedstawienie z Arabii Saudyjskiej jest o 3000 lat starsze o najstarszego znanego dotychczas wyobrażenia psów na smyczy.

 

pies rysunek naskalny przedstawienie Arabia Saudyjska sztuka naskalna