Określono dawkowanie leku optymalne dla pingwina przylądkowego

| Nauki przyrodnicze
William Scot, CC BY-SA 2.5

Aspergiloza to najczęstsza choroba u hodowanych pingwinów przylądkowych (Spheniscus demersus). Ostatnio jednak naukowcom z Uniwersytetu w Liverpoolu udało się określić najskuteczniejszą dawkę leku przeciwgrzybiczego worykonazolu.

Wcześniej wykorzystywano inny medykament na aspergilozę (itrakonazol), ale przestał on działać w wyniku rozwoju lekooporności. Z tego powodu zaczęto stosować worykonazol, ale dawkowanie ustalono na postawie zaleceń dla innych ptaków, przez co pingwiny cierpiały na różne skutki uboczne.

Zespół dr Katharine Stott poszukiwał najbezpieczniejszego, a zarazem najskuteczniejszego schematu dawkowania dla S. demersus. Oceniano wpływ pojedynczych i podawanych przez kilka dni doustnych dawek worykonazolu (5 mg/kg). Brytyjczycy analizowali stężenie leku w osoczu krwi za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej (próbki pobierano od 18 ptaków podczas 2 testów; by lek został usunięty z organizmu, odstęp między sesjami wynosił 4 miesiące).

Autorzy publikacji z pisma BioOne stworzyli model matematyczny, który pozwalał opisać, jak pingwiny metabolizują worykonazol i przewidzieć ogólnoustrojową ekspozycję na lek. Dzięki symulacjom odtworzono ekspozycję skuteczną w przypadku ludzi, unikając przy okazji toksyczności.

Okazało się, że pingwinom z inwazyjną aspergilozą najlepiej podawać lek przeciwgrzybiczy raz dziennie przez parę dni.

Ekipa dodaje, że ze względu na potencjalną akumulację leku i będącą skutkiem tego zjawiska toksyczność należy prowadzić monitoring i indywidualnie dostosowywać dawkę.

pingwin przylądkowy worykonazol aspergiloza dawkowanie dr Katharine Stott