W tajemniczym pomieszczeniu piramidy Cheopsa stoi 'żelazny tron' faraona?

| Humanistyka
Janusz Recław, GDFL

Przed kilkoma miesiącami poinformowano, że naukowcy pracujący przy projekcie Scan Pyramids zauważyli nieznane dotychczas pomieszczenie znajdujące się w piramidzie Cheopsa. Urządzenia badawcze zarejestrowały pusty obszar o długości co najmniej 30 metrów.

Giulio Magli, dyrektor Wydziału Matematyki i profesor na wydziale Archeoastronomii Politechniki w Mediolanie wysunął jedną z pierwszych hipotez dotyczących funkcji tajemniczej komnaty.

Piramida Cheopsa została wybudowana około 2550 roku przed Chrystusem i jest jednym z największych i najbardziej złożonych pomników architektury. Do jej wewnętrznych komnat można dostać się wąskimi tunelami, z których jeden nagle się rozszerza i podnosi tworząc przed wejściem do komory grobowej Wielką Galerię. Nowo odkryte pomieszczenie znajduje się nad tą galerią,; ale jego zadaniem nie było zmniejszenie nacisku na nią, gdyż już jej sufit został zbudowany specjalną techniką przewidzianą do tego celu, stwierdza Magli.

Zdaniem uczonego, funkcji nowo odkrytego pomieszczenia należy szukać w Tekstach Piramid. Istnieje interpretacja, która dobrze zgadza się z tym, co wiemy o egipskich zwyczajach grzebalnych zapisanych w Tekstach Piramid. Z tekstów tych wiemy, że faraon, przed dotarciem do gwiazd na północy, musi przejść przez 'wrota niebios' i zasiąść na swoim 'żelaznym tronie'. W piramidzie Cheopsa znajdują się skierowane na północ cztery wąskie szyby o rozmiarach chusteczki do nosa. Wedle Tekstów po śmierci faraon żył w niebie, w gwiazdozbiorach Smoka i Wielkiej Niedźwiedzicy. Dwa z tych szybów otwierają się na fasadę, a dwa prowadzą do niewielkich drzwi. Jedne z tych drzwi, południowe, były bez powodzenia kilkukrotnie badane. Drzwi północne wciąż pozostają zamknięte. Z dużym prawdopodobieństwem drzwi te reprezentują 'wrota niebios', a północne mogą prowadzić do nowo odkrytego pokoju. W pokoju tym, w jego górnej części, która położona jest dokładnie pod wierzchołkiem piramidy, może znajdować się obiekt niezbędny Cheopsowi po przejściu drzwi – 'żelazny tron' wspomniany w Tekstach Piramid.

Obecnie wiemy, jak taki tron mógłby wyglądać, gdyż znaleziono fragmenty tronu matki Cheopsa Hetepheres I. Dzięki rekonstrukcji przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda wiemy, że było to niskie siedzisko z cedru, pokryte złotem i fajansem. Tron Cheopsa może wyglądać podobnie, ale może być pokryty żelazem. Jednak nie zwykłym żelazem, ale materiałem pochodzącym z meteorytów, o których wspominają Teksty. Wiemy, że Egipcjanie znali ten materiał na setki lat przed Cheopsem i wykorzystywali go do produkcji szczególnych przedmiotów dla faraonów. Z takiego właśnie żelaza zrobiono sztylet Tutenchamona.

piramida Cheops Teksty Piramid faraon żelazny tron