Plankton wchłania więcej węgla

| Nauki przyrodnicze
zhaffsky (Sergey), CC

Eksperci będą musieli przejrzeć i zmienić modele dotyczące dwutlenku węgla pochłanianego przez morskie mikroorganizmy. Z badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine (UC Irvine) wynika, że organizmy takie jak np. cyjanobakterie mogą pochłaniać nawet dwukrotnie więcej CO2 niż dotychczas sądzono.

Uczeni postanowili przyjrzeć się obowiązującemu w nauce tzw. stosunkowi Redfielda. Określa on atomowy stosunek węgla, azotu i fosforu w planktonie występującym na różnych głębokościach wody. Stosunek ten wynosi średnio, mniej więcej, C:N:P = 106:16:1.
Uczeni z UC Irvine stwierdzili jednak, że znacznie ważniejszym wskaźnikiem od głębokości jest szerokość geograficzna, na jakiej plankton występuje. W pobliżu równika, w gorących ubogich w składniki odżywcze wodach stosunek Redfielda wynosi 195:28:1, podczas gdy w zimnych bogatych w pożywienie strefach polarnych jest to 78:13:1.

Stosunek Redfielda to jedna z podstawowych wartości w biologii i chemii oceanów. Wykazaliśmy jednak, że stosunek składników odżywczych w planktonie nie jest stały. Udowodniliśmy, że jest on silnie powiązany z szerokością geograficzną - mówi profesor Adam Martiny z UC Irvine.

Martiny wraz ze swoim zespołem odbył siedem ekspedycji od Morza Beringa, poprzez wybrzeża Danii po wody w pobliżu równika. Zebrane w ich czasie dane poddali szczegółowej analizie, a następnie porównali z danym z 18 innych podobnych badań.
Uczony przypomina, że od czasu gdy w latach 30. ubiegłego wieku Redfield zaproponował swoją teorię pojawiały się głosy mówiące o potrzebie jej korekty, jednak generalnie stosunek Redfielda został przyjęty w nauce. W ostatnich latach niektóre modele wskazywały, iż rzeczywistość wyglada inaczej, były to jednak modele czysto teoretyczne. Po raz pierwszy dane obserwacyjne wykazały, że wartości te należy skorygować. Dlatego nasze badania są takie ważne - mówi Martiny.

plankton stosunek Redfielda węgiel CO2