Dron nagrał żerowanie zagrożonych waleni

| Nauki przyrodnicze
Prachanart Viriyaraks, CC

Dzięki dronowi nowozelandzcy biolodzy zdobyli unikatowe nagranie żerowania zagrożonych waleni - płetwali Bryde'a (Balaenoptera brydei).

Wodoodporny dron przez cały czas znajdował się w odległości circa 40 m od ssaków. Łódź trzymała się 1,5 km dalej. Jednym z autorów niesamowitych ujęć jest Lorenzo Fiori, doktorant z Uniwersytetu Technologicznego w Auckland.

U wybrzeży Auckland nagrano dorosłego osobnika i cielę. Żerując na planktonie i ławicach małych ryb, zwierzęta wykonywały charakterystyczne skoki do przodu.

Dorosły waleń mierzył ok. 12 m. Obracał się na bok i pływał tuż pod powierzchnią wody z otwartym psykiem. Rozdymający go przepływ wody pozwalał zwiększyć ilość pochłanianego pokarmu.

Nigdy czegoś takiego nie widziałam. Nie ma sposobu, byśmy mogli dostrzec tyle szczegółów z łodzi badawczej - podkreśla ekolog Barbara Bollard-Green.

W Nowej Zelandii płetwale Bryde'a są krytycznie zagrożone: na wodach terytorialnych tego kraju żyje ich mniej niż 200, a na całym świecie ok. 100 tys.

Ulubiona metoda polowania tuż pod powierzchnią wody naraża te walenie na zderzenia z jednostkami pływającymi, zwłaszcza w zatłoczonym rejonie Auckland.

 

płetwal Bryde'a Balaenoptera brydei dron nagranie żerowanie dorosły cielę Auckland Lorenzo Fiori Barbara Bollard-Green