Płomykówkom z Florydy zagraża zafrykanizowana pszczoła miodna

| Nauki przyrodnicze
UF/IFAS

W ostatnich dwóch dekadach naukowcy byli świadkami powiększenia się populacji płomykówki z obszaru rolniczego Everglades z kilkudziesięciu do ponad czterystu par. Niestety, z sową, obecnie uznawaną za zagrożoną, konkuruje zafrykanizowana pszczoła miodna, która zajmuje budki lęgowe konstruowane dla ptaków.

Zespół Richarda Raida z Uniwersytetu Florydzkiego podkreśla, że zafrykanizowane pszczoły, które tworzą kłęby rojowe nawet 8 razy do roku, przejmują sowie budki lęgowe i wykorzystują je jako ule. Płomykówki są nie tylko wysiedlane, ale i niekiedy zabijane.

Przez 20 lat nie mieliśmy żadnych problemów z jakimikolwiek innymi istotami próbującymi wprowadzić się do naszych budek. W 2005 r. pojawiły się jednak zafrykanizowane pszczoły miodne, które rozprzestrzeniają się na terenie Florydy.

Pszczoły te stanowią również zagrożenie dla rolników, którzy mogą przypadkowo natrafić na ukryte kolonie.

Mając to wszystko na uwadze, Raid, entomolog William Kern i studentka Caroline Efstathion zajęli się projektowaniem budek atrakcyjnych dla pszczół.

Domki dla płomykówek są spryskiwane insektycydem, który jest nieszkodliwy dla sów, a na hybrydy pszczelich ras działa odstraszająco. Dodatkowo pszczoły są wabione do pokrywanych syntetycznym feromonem pułapek rojowych (w naturze jest on wykorzystywany przez robotnice do oznaczenia nowego ula). Wydaje się, że rozwiązanie działa, bo kolonizacja przez pszczoły się zmniejszyła. Schwytano niemal 70 rojów.

Początkowo płomykówkami zajmowano się w ramach zwykłego uczelnianego przedsięwzięcia. Z biegiem lat pomysł ewoluował do dużego UF Barn Owl Project. Płomykówki to przyjazny środowisku i tani [...] sposób kontrolowania gryzoni - podsumowują Amerykanie.

płomykówka zafrykanizowana pszczoła miodna Floryda Everglades budki lęgowe Richard Raid William Kern Caroline Efstathion