Nowe włosy z komórek macierzystych

| Zdrowie/uroda
Mike Burns, CC

Udało się wykonać ważny krok na drodze do wykorzystania komórek macierzystych do wzrostu nowych włosów.

Opracowaliśmy metodę z zastosowaniem pluripotencjalnych komórek macierzystych. W ten sposób uzyskujemy nowe komórki, zdolne do zainicjowania wzrostu włosa. To znacząca poprawa w stosunku do dzisiejszych metod, które bazują na przeszczepianiu istniejących mieszków włosowych z jednej części głowy na inną - opowiada dr Alexey Terskikh z Sanford-Burnham Medical Research Institute. Nasza metoda zapewnia niewyczerpane źródło komórek samego pacjenta [...].

Amerykanie stworzyli protokół, w ramach którego pluripotencjalne komórki macierzyste skłania się do przekształcania w komórki brodawki włosowej (zwykle tworzą ją aktywne komórki pochodzenia mezodermalnego, które inicjują rozwój mieszka; im brodawka większa i im więcej ma komórek, tym większy włos wyprodukuje mieszek włosowy). Nie przeszczepia się ludzkich komórek brodawki, bo nie da się pozyskać wystarczającej ich liczby, a w hodowli szybko tracą one zdolność indukowania tworzenia mieszka.

U dorosłych komórek brodawki nie można namnażać poza organizmem i prędko tracą one swoje pożądane właściwości. Opracowaliśmy protokół skłaniania pluripotencjalnych komórek macierzystych do różnicowania do komórek brodawki włosowej. Potwierdziliśmy też u myszy ich zdolność inicjowania wzrostu włosa po przeszczepie.

Kolejnym krokiem badaczy mają być badania z udziałem ludzi.

pluripotencjalne komórki macierzyste brodawka włosa mieszek włosowy różnicowanie dr Alexey Terskikh