Wrota do świata podziemnego

| Humanistyka
Aviad Bublil, CC-by-3.0

Włoscy archeolodzy poinformowali o odkryciu bramy do świata podziemnego. Plutonion był świątynią Hadesa (Plutona), władcy podziemi. Świątynie takie lokowano często w miejscach, w których spod ziemi wydobywały się niebezpieczne gazy. Grecy uważali, że miejsca takie są bramami do królestwa podziemi.

Grecki geograf Strabon, opisywał odkrytą właśnie jaskinię, jako miejsce wypełnione gęstymi, nieprzeniknionymi oparami. Każde zwierzę, które tam wejdzie, napotyka natychmiastową śmierć. Wpuściłem tam wróble i natychmiast wydały ostatnie tchnienie - pisze Strabon.

Świątynię odkrył zespół profesora Francesco D'Andrii, który od lat prowadzi badania archeologiczne w Hierapolis. Dotarliśmy do plutonionu rekonstruując przebieg termalnego źródła. Słynne źródła Pamukkale, które stworzyły wspaniałe białe tarasy z trawertynu, biorą początek w tej jaskini - powiedział D'Andria. Archeolodzy odkopali jońskie półkolumny, na których znajdował się napis z informacją, że miejsce to poświęcone jest Plutonowi i Korze. Znaleziono też pozostalości świątyni, basenu i schodów. Zwykli ludzie mogli oglądać obrzędy stojąc na stopniach, jednak nie mogli zbliżać się do wejścia. Tam mieli prawo przebywać tylko kapłani - wyjaśnia D'Andria. Zdaniem uczonego, osoby, które przybywały do świątyni, otrzymywały małe ptaki, które mogły wpuścić do jaskini, by przekonać się o śmiercionośnym oddziaływaniu oparów. W tym czasie kapłani składali w ofierze byki.

Świątynia działała do IV wieku, a przez kolejnych 200 lat była sporadycznie odwiedzania. W VI wieku została zburzona przez chrześcijan, a dzieła zniszczenia dopełniły trzęsienia ziemi.

plutonion świątynia Hades Pluton Hierapolis