Płyty tektoniczne przyspieszyły?

| Nauki przyrodnicze
NASA

Wbrew wcześniejszym badaniom oraz temu, czego można się było spodziewać, Kent Condie, geochemik z New Mexico Institute of Mining and Technology twierdzi, że płyty tektoniczne przyspieszyły. Jeśli Condie ma rację, to może mieć to związek z niedawnym zdumiewającym odkryciem, iż w skorupie ziemskiej znajduje się więcej wody niż we wszystkich oceanach na powierzchni.

Ruch płyt tektonicznych jest napędzany ciepłem z wnętrza planety. Ziemia powoli stygnie, zatem należałoby się spodziewać, że płyty będą zwalniały. W ubiegłym roku Martin van Kranendonk z University of New South Wales dokonał pomiarów aktywności 3200 skał z całego świata i odkrył, że od 1,2 miliarda lat płyty tektoniczne spowalniają swój ruch.

Condie i jego zespół najpierw zbadali, jak często tworzą się pasma górskie gdy dochodzi do kolizji płyt tektonicznych. Następnie pomiary te połączyli z danymi dotyczącymi pomiarów magnetyzmu skał na różnych szerokościach geograficznych, co pozwala stwierdzić, kiedy się uformowały i jak szybko poruszały się kontynenty. Obie techniki wykazały, że w ciągu ostatnich 2 miliardów lat zarówno średnia liczba kolizji pomiędzy płytami jak i średnie tempo zmiany szerokości geograficznej przez kontynenty zwiększyły się dwukrotnie.

Condie uważa, że zjawisko to można wyjaśnić olbrzymią ilością wody w skorupie. Gdy krawędź płyty tektonicznej zanurza się pod inną płytę, do wnętrza skorupy zasysana jest woda. Część z niej wraca na powierzchnię, jednak z części tworzą się minerały zawierające dużo wody. Powodują one, że płyty tektoniczne stają się bardziej śliskie. Zjawisko to jest na tyle silne, że przeważa nad stopniowym chłodnięciem Ziemi.

Peter Cawdood z brytyjskiego University of St Andrews uważa, że przyspieszenie ruchu płyt tektonicznych wydaje się wiarygodne. Dodaje jednak, że potrzebne będą dalsze badania, by przekonać sceptyków.

płyty tektoniczne woda ruch