Tropikalny nietoperz zabarwia skórę karotenoidem

| Nauki przyrodnicze
Nicolas Ory, CC

Biolodzy z Hiszpanii i Kostaryki wykazali, że owocożerny nietoperz z Hondurasu - podlistnik białawy (Ectophylla alba) - zabarwia na żółto swoją skórę, odkładając w niej karotenoid luteinę.

Dotąd zabarwianie karotenoidami udokumentowano u ptaków, ryb, płazów i gadów, ale nie u ssaków. Naukowcy mają nadzieję, że podlistnik będzie dobrym modelem do badania funkcji i metabolizmu karotenidów, które u ludzi są niezbędnymi mikroelementami.

Zwierzęta nie produkują same karotenoidów i polegają w tym względzie na źródłach roślinnych. Po spożyciu są one transportowane do tkanek docelowych przez krążące we krwi lipoproteiny.

Żółte zabarwienie skóry E. alba jest doskonale widoczne w niepokrytych sierścią uszach i nosie. Za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej i spektrometrii mas opartej na pomiarze czasu przelotu jonów naukowcy ustalili, że unikatowy kolor to skutek odkładania luteiny. Autorzy publikacji z pisma PNAS dywagują, że ksantofil pochodzi z dojrzałych owoców figi Ficus colubrinae.

Co ważne, luteina ze skóry nietoperzy zawiera estry, podczas gdy w wątrobie nie jest ona zestryfikowana. Wskazuje to na zdolność do estryfikacji.

Zestryfikowane ksantofile roślinne są stabilne, dlatego u nietoperzy zestryfikowana luteina może dawać dłużej utrzymujące się zabarwienie skóry. Podlistniki białawe są bardzo społecznymi zwierzętami, więc wskazówki kolorystyczne wydają się wspomagać komunikację. Wyniki podają w wątpliwość niedocenianie roli wzroku w komunikacji nietoperzy [...].

podlistnik białawy Ectophylla alba luteina skóra zabarwienie nietoperz ssak