Odkryto unikatowe włókna mięśniowe ludzkich górnych dróg oddechowych

| Zdrowie/uroda
Simon Pearson, CC

Naukowcy z Uniwersytetu w Umeå odkryli w podniebieniu miękkim zarówno niemowląt, jak i dorosłych unikatowe włókna mięśniowe. Wydaje się, że większa ich liczba występuje u osób, które chrapią i cierpią na bezdech senny.

Odkrycie specjalnej grupy włókien daje nam lepszy wgląd w złożoną anatomię i fizjologię górnych dróg oddechowych oraz specjalizację ewolucyjną. We włóknach tych brakuje pewnych kluczowych białek lub są one zmodyfikowane. Co ciekawe, dotąd o ich braku wspominano wyłącznie w genetycznych chorobach mięśni - podkreśla Farhan Shah.

Zespół z uniwersyteckiego Laboratorium Biologii Mięśni, który pracował pod przewodnictwem prof. Pera Ståla, postanowił zastosować nową metodę, by sprawdzić, czy związane z chrapaniem drgania i rozciąganie tkanek mogą powodować nerwowo-mięśniowe uszkodzenia górnych dróg oddechowych i skutkować obturacyjnym bezdechem sennym (OBS) oraz zaburzeniami przełykania. Unikatowe włókna odkryto, badając mięśnie zdrowych osób i pacjentów z OBS.

Szwedzi oceniali, czy specjalizacja mięśni części ustnej gardła znajduje odzwierciedlenie w cytoarchitekturze włókien mięśniowych. Analizowano filamenty pośrednie i kompleks białkowy związany z dystrofiną języczka i mięśnia podniebienno-językowego. Układem odniesienia były mięśnie ludzkich kończyn.

Okazało się m.in., że o ile wszystkie mięśnie kończyn wykazywały immunoreakcję na panel przeciwciał przeciw różnym domenom białek cytoszkieletu desminy i dystrofiny, o tyle subpopulacja włókien mięśniowych podniebienia nie wykazywała albo wykazywała słabą odpowiedź na desminę i koniec cząsteczki dystrofiny zwany C-terminalem. W większości tych drugich zachodziła ekspresja ciężkiego łańcucha miozyny I (włókien wolnych).

podniebienie miękkie włókna mięśniowe cytoarchitektura języczek mięsień podniebienno-językowy filamenty pośrednie Farhan Shah Per Stål