Plastik przewodzi prąd
Australijscy naukowcy nałożyli na tworzywo sztuczne cienką warstwę metalu, a następnie użyli strumienia jonów do zmieszania metalu z polimerem. Uzyskali w ten sposób materiał, który jest tani, wytrzymały, elastyczny i przewodzi prąd.
Badania zespołu profesorów Paula Mareditha i Bena Powella z University of Queensland oraz profesora Adama Micolicha z University of New South Wales zostały opisane w magazynie ChemPhysChem.
Uczeni od niemal 30 lat starali się zastosować strumienie jonów, szeroko wykorzystywane w przemyśle półprzewodnikowym, w produkcji przewodzących materiałów. Jednak dotychczas sprawdzały się one jedynie w pracy z krzemem.
Naszemu zespołowi udało się zastosować strumień jonów do zmiany właściwości plastiku tak, by przewodził prąd jak metale, a nawet by po schłodzeniu do odpowiedniej temperatury działał jak nadprzewodnik - stwierdził profesor Meredith. Australiczycy, chcąc zademonstrować możliwości swojego materiału, stworzyli zeń przemysłowy termometr rezystancyjny i porównali go z termometrem platynowym. Urządzenie z plastiku charakteryzowało się porównywalną a nawet większą dokładnością.
Najbardziej interesującą właściwością nowego materiału jest możliwość precyzyjnego ustawienia przewodnictwa i oporności. Można je zmieniać w zakresie 10 rzędów wielkości, co oznacza, że materiał pozwala na ustawienie 10 miliardów różnych wartości.
Komentarze (6)
mruk, 22 lutego 2011, 17:52
Ale chyba nie z dokładnością do 10 cyfr po przecinku?
thikim, 22 lutego 2011, 18:43
Ostatnie zdanie bym sobie darował. Co to znaczy że przy zmianie jakiegoś parametru w zakresie 10 rzędów wielkości może on przyjąć 10 miliardów wartości? Że jest liczbą całkowitą znaczy się????
maciejo, 23 lutego 2011, 00:18
Po przeczytaniu nagłówka przez chwilę naprawdę pomyślałem że wymyślono taki polimer. Nie tak dawno byłem na kursie SEP gdzie facet wyśmiewał polskie ustawodawstwo które w odpowiednich normach przewiduje i ogranicza wykorzystanie "łatwopalnych przewodników" które tak na dobrą sprawę to nie istnieją ;-). Swoją drogą to ciekawe czy nanorurki się dobrze palą (w końcu to węgiel) bo na pewno dobrze przewodzą prąd. Może nasi polscy specjaliści prawie 20 lat temu przewidzieli wykorzystanie kabli z nanorurek ;-)
thikim, 23 lutego 2011, 19:58
A o tym to słyszałeś z facetem z SEP?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sód
mikroos, 23 lutego 2011, 22:05
Eee tam, magnez bardziej spektakularny Sód to się najwyżej nadaje do podwieszania w sedesie pod wylotem wody
maciejo, 24 lutego 2011, 17:51
@thkim Ano słyszałem, o magnezie też, jak dla mnie facet ma autorytet bo pracuje na uczelni, firmie elektrycznej i prowadzi SEPa od wielu lat. Wysłał też list z takim zapytaniem do osób piszących te normy, niestety bez odpowiedzi. Mogłem nie przytoczyć dobrze kontekstu i dokładnie tego sformowania (chodziło o ochronę przeciwpożarową). W necie tego nie znajdę bo normy nie są dostępne bez opłaty. Jakby nie patrzeć to z każdą łatwopalną substancją powinniśmy się w odpowiedni dla niej sposób obchodzić, iskra tak samo zapalić benzynę jak i magnez.