Giganci zwiększą produkcję

| Technologia
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd.

Najwięksi producenci układów scalonych - Intel, TSMC i Samsung - zwiększają inwestycje w moce produkcyjne. Wszystkie trzy firmy znacząco podnoszą budżety i będą produkowały więcej układów.

Jak wynika z danych IC Insights największego skoku wartości inwestycji dokonuje Samsung Electronics. Jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku firma zainwestowała w swoje fabryki 3,439 miliarda USD. W drugiej połowie kwota ta wzrośnie o 120% i Samsung zainwestuje około 7,561 miliarda dolarów.

Tajwański TSMC zwiększa swoje wydatki o 92% w porównaniu z pierwszym kwartałem i zainwestuje 6,574 miliarda dolarów. Tymczasem Intel zwiększy swoje wydatki kapitałowe do 5,854 miliarda, czyli o 61% więcej niż w pierwszej połowie bieżącego roku.
Pod względem wartości sprzedaży liderem na rynku półprzewodników jest Intel, a wynika to z jego bardzo silnej pozycji na rynku procesorów. Samsung to z kolei największy na świecie producent układów pamięci. W ubiegłym roku Intel sprzedał półprzewodniki o łącznej wartości 51,4 miliarda dolarów, a Samsung - 40,1 miliarda USD. Na trzecim miejscu tego rankingu uplasowało się TSMC.

półprzewodnik układ scalony Intel Samsung TSMC