Nanogąbka odfiltruje konkretne zanieczyszczenia

| Technologia
kokopinto (Kathea Pinto), CC

Naukowcy z Monash University opracowali nowy porowaty materiał metaloorganiczny (ang. Metal Organic Framework, MOF), dzięki któremu można odfiltrowywać z wody herbicyd. Zespół uważa, że wynalazek sprawdziłby się również jako element urządzenia do wykrywania konkretnych zanieczyszczeń.

MOFs to krystaliczne struktury trójwymiarowe, w których wszystkie pory mają identyczną wielkość. Oznacza to, że podczas gdy jedna substancja może się w nie wpasować i podlegać wychwytowi, inna, z cząsteczkami większymi o zaledwie 0,1 nm, już się nie zmieści. W rezultacie da się w ten sposób wykryć i odfiltrować związki występujące w niskich stężeniach albo w połączeniu z innymi materiałami - wyjaśnia dr Mainak Majumder.

Krystaliczne polimery koordynacyjne doskonale separują i magazynują gazy. Naukowcy z Monash University i CSIRO jako jedni z pierwszych przetestowali ich możliwości rozdzielające w środowisku wodnym.

Zespół obrał na cel parakwat. Warto przypomnieć, że herbicyd ten powiązano z rozwojem choroby Parkinsona. Usuwając wyłącznie parakwat, MOF sprawdził się w roli wybiórczego i bardzo precyzyjnego filtra.

Ponieważ MOFs są elastyczne, odkryliśmy, że po wchłonięciu parakwatu struktura materiału się zmieniała. Oznacza to, że nasz MOF mógłby stanowić bazę urządzenia do szybkiego i łatwego badania zanieczyszczenia próbek wody - uważa dr Matthew Hill.

porowaty materiał metaloorganiczny MOF krystaliczny polimer koordynacyjny herbicyd parakwat Matthew Hill Mainak Majumder