Upragnione znajduje się bliżej
Jeśli czegoś pragniemy, wydaje nam się, że obiekt pożądania znajduje się bliżej niż w rzeczywistości. Oznacza to, że nasze chęci zmieniają postrzeganie otaczającego świata.
Emily Balcetis z New York University oraz David Dunning z Uniwersytetu Cornella przeprowadzili 2 eksperymenty. W pierwszym ochotnicy mieli ocenić, jaka odległość dzieli ich od butelki wody. Niektórym przed badaniem pozwolono się napić, a pozostali jedli bez popijania solone precle. Spragnieni ochotnicy twierdzili, że woda znajduje się bliżej nich niż dobrze nawodnieni uczestnicy eksperymentu.
Nasze pragnienia oddziałują nie tylko na procesy poznawcze, ale i na zachowanie. W kolejnym badaniu Amerykanów wolontariusze rzucali wypełnionymi grochem woreczkami w kierunku leżącego na podłodze bonu o wartości 25 lub 0 dolarów. Wygrywali go, gdy woreczek upadł dokładnie na karcie. O dziwo, badani rzucali woreczkami o wiele dalej, gdy bon miał wartość 0 dol. Próbując zdobyć bon o wartości 25 dolarów, mieli tendencję do niedoszacowywania odległości, ponieważ – ze względu na chęć posiadania – widzieli go bliżej siebie.
Opisywane odchylenie pojawiło się, by zachęcić obserwatora do działania pozwalającego zdobyć upragniony obiekt. Innymi słowy: gdy widzimy, że cel znajduje się blisko nas (dosłownie w zasięgu ręki), motywuje nas to do osiągania go.
Komentarze (2)
thibris, 16 stycznia 2010, 02:59
Dlatego też kierowcy powodują stłuczki jak tylko w ich pobliżu znajdzie się jakaś ponętna osoba płci przeciwnej. Niedoszacowywują odległość to czyjegoś tyłu - nie ważne że to auto
Eselix, 17 stycznia 2010, 02:28
Wiecie, to może mieć coś wspólnego z optymizmem. Kiedy człowiek czegoś pragnie czy potrzebuje, mózg może go napawać optymizmem i np. wmawiać mu, że jest to bliżej, łatwiejsze do zdobycia, niż mogłoby się wydawać. Dzięki temu człowiek nie rezygnuje tak łatwo. Taka automobilizacja.
A propos automobili Mój kolega właśnie wjechał pewnej damie w tył (jej samochodu oczywiście), dzięki temu ją poznał i zostali parą, niedługo się pobierają. Może i faktycznie myślał wtedy podświadomie o zdobyciu jej.