Komu przeszkadza prezerwatywa?

| Medycyna

Nerwowe podniecenie związane z uprawianiem seksu z nową partnerką, połączone z niedopasowaniem prezerwatywy i brakiem pewności mężczyzny w posługiwaniu się kondomami, często prowadzi do utarty erekcji. Wiąże się to uprawianiem seksu bez zabezpieczeń i wzrostem liczby zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Tacy mężczyźni są bardziej skłonni do zdejmowania prezerwatyw przed zakończeniem stosunku lub do całkowitej rezygnacji z ich używania, ponieważ inaczej nie mogą być pewni swojej erekcji. Narażają w ten sposób i siebie, i partnerki — tłumaczy Cynthia Graham z Kinsey Institute for Sex, Gender and Reproduction na Indiana University, a zarazem psycholog pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Graham i zespół przeprowadzili wywiady z 278 mężczyznami, którzy leczyli się w amerykańskich klinikach zajmujących się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wszyscy przynajmniej 3-krotnie używali kondomów w 3-miesięcznym okresie poprzedzającym rozpoczęcie studium.

Wolontariuszy pytano o pęknięcie lub zsunięcie się prezerwatywy, dopasowanie i odczucia związane z kondomami, czy zdarzyło im się doświadczyć utraty erekcji, z iloma partnerkami uprawiali seks oraz jak często był to seks bez zabezpieczeń. Oceniano także umiejętności i pewność siebie w zakresie nakładania prezerwatyw.

Badacze odkryli, że w ciągu zeszłych 3 miesięcy 37% mężczyzn doświadczyło utraty erekcji albo w czasie nakładania prezerwatywy, albo podczas stosunku z jej wykorzystaniem. Tym panom częściej zdarzało się uprawiać seks bez zabezpieczeń (10,6 razy vs. 7,0).

Czterdzieści procent mężczyzn z utratą erekcji zdejmowało prezerwatywę przed zakończeniem stosunku, dwa razy częściej niż panowie, którzy nie mieli tego rodzaju problemów. Mężczyźni, którzy współżyli z 3 lub więcej partnerkami, panowie mający kłopoty z zakładaniem kondomów albo tacy, którzy odczuwają dyskomfort podczas ich używania, dwukrotnie częściej cierpią z powodu zaburzeń erekcji.

Według Graham, mężczyźni współżyjący z wieloma partnerkami często uprawiają seks z kimś nowym, częściej też odczuwają związany z tym lęk i tracą erekcję. Pani doktor uważa, że należy lepiej prowadzić edukację w zakresie używania prezerwatyw i uświadamiać płci brzydkiej, że utrata erekcji jest czymś normalnym. Trzeba więc uczyć używania kondomów oraz więcej opowiadać o męskiej seksualności. Żaden pan nie jest w 100% niezawodny, nawet bardzo młody. Ważne jest to, jak dana osoba reaguje na problemy z erekcją.

prezewatywa kondom zaburzenia erekcji utrata erekcji