Układ D-Wave to procesor kwantowy
Testy układu obliczeniowego komputera D-Wave, przechowywanego w USC-Lockheed Martin Quantum Computing Center, wskazują, że wykorzystuje on mechanike kwantową do rozwiązywania problemów. Nasze badanie pokazuje, że z czysto fizycznego punktu widzenia efekty kwantowe odgrywają rolę w przetwarzaniu informacji w procesorze D-Wave - mówi Sergio Boixo z University of Southern California, który stał na czele grupy badawczej.
Gdy firma D-Wave ogłosiła, że stworzyła procesor kwantowy wykorzystujący wiele kubitów, twierdzenie to spotkało się z olbrzymim niedowierzaniem. Głównym punktem spornym był sposób pracy procesora. Kanadyjczycy nie stworzyli bowiem komputera kwantowego ogólnego przeznaczenia. Ich procesor jest układem wyspecjalizowanym w optymalizowaniiu pewnych rozwiązań, korzysta z niestandardowych adiabatycznych obliczeń kwantowych.
Z czasem coraz więcej specjalistów przekonywało się do maszyny D-Wave, a pośrednim potwierdzeniem możliwości komputera było zainteresowanie nim takich firm i organizacji jak Lockheed Martin, Google czy NASA.
Uczeni z University of Southern California, po przeprowadzeniu testów stwierdzili, że korzystający ze 108 kubitów układ Rainier wykorzystuje efekty kwantowe. Przed dwoma miesiącami uczelnia otrzymała 512-kubitowy układ Vesuvius, który w najbliższej przyszłości będzie badany pod kątem zjawisk kwantowych. Naukowcy udostępnili szczegóły swoich badań nad układem Rainier [PDF].
Komentarze (3)
Flaku, 5 lipca 2013, 12:48
Nie rozumiem czegoś: "Testy (...) wskazują, że wykorzystuje on mechanike kwantową do rozwiązywania problemów.". Jakie urządzenie elektroniczne nie wykorzystuje mechaniki kwantowej? Z tego co wiem, to na przykład takie zjawisko tunelowania jest wykorzystywane w wielu rodzajach diod, czy tranzystorów, z których zbudowane są standardowo urządzenia elektroniczne. Gdzie tutaj jakiś przełom, że wykorzystuje mechanikę kwantową?
Mariusz Błoński, 5 lipca 2013, 14:06
Zapewne w tym, że jest ona wykorzystywana bezpośrednio do obliczeń, a nie np. do transportu elektronów.
whiteresource, 5 lipca 2013, 20:25
~"Flaku" - czyżby ironia?