Pierwsza proteza nogi, która zapewnia realistyczne wrażenia dotykowe

| Medycyna

Austriaccy naukowcy skonstruowali protezę nogi, która zapewnia realistyczne doznania dotykowe. W podeszwie zamontowane są czujniki, stymulujące zakończenia nerwowe w kikucie.

Czuję się, jakbym znowu miał stopę - twierdzi Wolfang Rangger, pierwszy użytkownik nowej protezy. Nie ślizgam się już na lodzie. Umiem stwierdzić, czy chodzę po żwirze, betonie, piasku czy trawie. Wyczuwam nawet drobne kamyczki.

Na początku chirurdzy przemieścili zakończenia nerwowe bliżej powierzchni skóry Ranggera. Doktorzy Eva-Maria Baur i Thomas Bauer z Uniwersyteckiej Kliniki Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Estetycznej w Innsbrucku przeprowadzili tzw. celowaną reinerwację sensoryczną. Później na podeszwie umieszczono 6 czujników, które mierzą nacisk na piętę, palce oraz ruchy stopy. Sygnały są przekazywane do mikrokontrolera, a dalej do stymulatora wewnątrz protezy. Gdy stymulator wibruje, pobudza zakończenia nerwowe w kikucie.

Pięćdziesięcioczteroletni dziś Rangger stracił nogę w 2007 r., po tym jak po udarze skrzep zablokował jedno z naczyń. Mężczyzna przez pół roku testował protezę. Nie tylko może się teraz wspinać czy jeździć na rowerze, ale i uwolnił się od obezwładniającego bólu fantomowego. Stało się tak, bo jak tłumaczy dr Hubert Egger z Uniwersytetu Nauk Stosowanych Górnej Austrii, urządzenie doprowadza do mózgu realne dane, nie musi więc on szukać informacji z brakującej kończyny.

Specjaliści podkreślają, że nowa proteza zapewnia większą świadomość przeszkód, co zmniejsza ryzyko upadku. Odtworzenie dopływu informacji do mózgu przyczynia się do bardziej naturalnej integracji urządzenia ze schematem ciała. Skutkiem reinerwacji, która ma być w przyszłości stosowana u innych pacjentów, jest też wyeliminowanie bólu związanego z powstającymi w bliźnie nerwiakami.

Na początku czerwca wynalazek zaprezentowano na konferencji prasowej w Wiedniu.

 

proteza noga wrażenia dotykowe czujniki mikrokontroler stymulator kikut celowana reinerwacja sensoryczna