Kostka prawie jak rakieta
Ludzka kostka dostarcza znacznie więcej energii niż kolano i biodro, przez co staje się kluczowym elementem chodu. Niestety, standardowe protezy podudzia nie wytwarzają takich ilości energii, by wspomagać chód właściciela. Stąd pomysł na protezę z jednoskładnikowym materiałem pędnym.
Jak tłumaczą wynalazcy z kilku amerykańskich uczelni, sporo protez tylko rozprasza energię, przez co inne stawy muszą ciężej pracować, człowiek wydatkuje więcej energii, a jego sposób poruszania się staje się nienaturalny i asymetryczny.
By jakoś temu zaradzić, dr Xiangrong Shen z University of Alabama nawiązał współpracę z naukowcami ze swojej macierzystej uczelni oraz Vanderbilt University i Georgia Institute of Technology.
Shen tłumaczy, że w skład nowej protezy wchodzą 2 podstawowe elementy: 1) jednoskładnikowy ciekły materiał pędny, który rozkłada się w kontakcie z katalizatorem i 2) rękawowy napęd mięśniowy - sztuczny mięsień, który zastępuje silnik (ma on większą moc, jest lżejszy i bardziej kompaktowy, a pod względem elastyczności w większym stopniu przypomina mięśnie szkieletowe).
Na razie osiągnięcia zademonstrowano na stawach robota. Teraz Shen zamierza popracować nad bezpieczeństwem przechowywania paliwa, zarządzeniem spalinami i ciepłem, a także izolacją termiczną.
Gdy zakończy się część badawcza 4-letniego projektu, proteza przejdzie testy w laboratorium Georgia Tech. Tam jej wydajność zostanie prześledzona za pomocą systemu kamer oraz platformy posturograficznej.
Komentarze (3)
radar, 14 listopada 2012, 13:51
Spalinami?
Przeczytałem w źródłowym o exhaust management i przyznam szczerze, że sam nie wiem jakby to lepiej przetłumaczyć, bo po przeczytaniu miałem skojarzenia z kolesiem, który wstaje rano, potem ciągnie za linkę jak w kosiarce żeby odpalić silnik i można iść do pracy. No i gdzie umiejscowią rurę wydechową?
Kolejny krok w stronę cyborga
And41x1, 14 listopada 2012, 21:33
"Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki" Leonardo da Vinci
Ostatnio przeczytałem wiele opisów uszkodzenia tej nadzwyczaj potrzebnej części ciała,.. również zniszczenia..
Doceniam więc prace, takie jak wyżej opisane. Dla wielu ludzi ze zniszczonymi stawami kostkowymi, to bardzo dobra wiadomość.
Właśnie zacząłem leczyć złamanie trójkostkowe wiele tygodni... ale wierzę że odzyskam dotychczasową sprawność
Piotr_, 14 listopada 2012, 21:44
A czy ta proteza będzie miała w zestawie kwoty na emisję gazów cieplarnianych?
Proponuję, by ciepło z protezy trafiało do generatora prądu, a ten z kolei zasilał komórkę lub laptop.
Zastanawiając się nad zasilaniem z małego reaktorka termojądrowego
P_.