Proteza, która porusza się jak prawdziwa noga

| Medycyna
The Rehabilitation Institute of Chicago

Amerykańscy badacze opracowali nowy typ protezy, w ramach której ustanawia się połączenie między własnymi nerwami pacjenta a urządzeniem. Nerwy przekierowuje się do wybranego miejsca uda, a urządzenie wykrywa mimowolne ruchy mięśni (sygnały elektromiograficzne, EMG) i następnie przekłada je na ruchy kolana i kostki sztucznej nogi.

The Rehabilitation Institute of Chicago

Zespołem pracującym nad przełomową technologią kierował Levi Hargrove z Instytutu Rehabilitacyjnego w Chicago. Testerem protezy został Zac Vawter, który w wyniku wypadku motocyklowego w wieku 31 lat stracił prawą nogę poniżej uda. Jego przypadek opisano w The New England Journal of Medicine. Finansowanie (8 mln dol.) zapewniło Centrum Badawcze Telemedycyny i Zaawansowanych Technologii (Telemedicine and Advanced Technology Research Center, TATRC) amerykańskiej armii.

Vawter jest zachwycony bioniczną nogą, bo reaguje szybko i bardziej odpowiednio. Dzięki temu jego interakcje ze środowiskiem przypominają sposób poruszania sprzed amputacji. W przeszłości Vawter przeszedł operację reinerwacji - nerwy z uszkodzonej tkanki przekierowano do zdrowych mięśni nad kolanem.

We wstępie do artykułu naukowcy wyjaśniają, że podczas ustalania, jaki ruch pacjent chce wykonać, sygnały EMG są dekodowane za pomocą algorytmu do rozpoznawania wzorców i łączone z danymi z czujników na protezie.

 

proteza reinerwacja Zac Vawter sygnał elektromiograficzny EMG Levi Hargrove