Czemu drapanie wydaje się nagradzające dla ludzi z przewlekłym świądem
Dzięki zastosowaniu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) naukowcy ze Szkoły Medycznej Temple University dowiedzieli się nieco więcej o tym, czemu drapanie wyzwala nagradzające i przyjemne wrażenia u osób z przewlekłym świądem.
Amerykanie analizowali aktywność mózgu podczas drapania u 10 pacjentów z chronicznym świądem i 10 zdrowych ludzi. Okazało się, że u tych pierwszych bardziej aktywne były rejony mózgu odpowiedzialne za kontrolę motoryczną i przetwarzanie nagrody. Zaobserwowane zjawisko może wyjaśniać uzależniające drapanie w tej grupie pacjentów.
Przewlekły świąd to główny objaw chorób dermatologicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca, a także przykry symptom innych chorób, np. schyłkowej niewydolności nerek - opowiada dr Hideki Mochizuki.
Początkowo przyjemne, utrzymujące się drapanie może prowadzić do zwiększenia natężenia świądu, a także stałego uszkodzenia skóry. Dlatego tak ważne jest zrozumienie aktywności korowej, która może wyzwalać patologiczne zachowanie.
Wcześniej zespół dr. Gila Yosipovitcha badał korowe mechanizmy drapania i jego związki z przyjemnością wyłącznie u osób zdrowych. Yosipovitch uważa, że najnowsze studium to pierwsze badanie aktywności mózgu podczas drapania u pacjentów z przewlekłym świądem.
Podczas eksperymentu świąd wywoływano, dotykając skóry prawego przedramienia świerzbowcem właściwym (Mucuna pruriens). Następnie przeprowadzano fMRI. Okazało się, że u chorych ochotników największa aktywność występowała w dodatkowym obszarze ruchowym, a także korach przedruchowej i pierwszorzędowej ruchowej, czyli rejonach odpowiadających za kontrolę ruchu i motywację do działania. Większą niż w grupie kontrolnej aktywność obserwowano też w strukturach układu nagrody: prążkowiu, zakręcie zębatym, jądrze ogoniastym i korze okołooczodołowej.
Komentarze (4)
dajmon, 16 czerwca 2015, 16:22
Dotykanie skóry świerzbowcem? Jaki to ma sens? Czy ktoś to wyjaśni?
glaude, 16 czerwca 2015, 17:59
Stawiałbym w ciemno na prążkowie (włącznie z brzusznym)- chociaż nie wyjaśnia to wszystkiego. Reszta to według mnie raczej skutek "pobudzenia" w nachodzących na siebie sieciach- bardziej skutek niż przyczyna.
TrzyGrosze, 16 czerwca 2015, 18:22
W przewlekłym i sporadycznym swędzi, ale okazało się, że drapanie wywołuje odpowiedź aktywności innych obszarów w mózgu.
A, że dokonali tego świerzbowcem, to nazwa zielska chyba wszystko wyjaśnia.
Podobnie pokrzywkę, wywołuje się pokrzywą.
Jajcenty, 17 czerwca 2015, 08:28
A zachodziłem w głowę, kto się pozwoli zarazić świerzbem (pasożytem, pajęczakiem, roztoczem), no i dlaczego świąd jest natychmiastowy?
Niestety nie mogę znaleźć tego zielska. Jakaś inna nazwa? Obawiam się, że teraz przez pół roku google będzie mnie karmił fantastycznymi reklamami.