Przywództwo odziedziczone z genami

| Psychologia
Milestoned, CC

Obszerne studium z udziałem bliźniąt pozwoliło zidentyfikować sekwencję DNA związaną z tendencją do obejmowania przywództwa.

Międzynarodowy zespół naukowców z Harvardu, Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego (UCL), NYU oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego szacuje, że ok. 1/4 zmienności w zachowaniach przywódczych można wyjaśnić właśnie genami.

Zidentyfikowaliśmy genotyp rs4950, który wydaje się związany z przekazywaniem zdolności przywódczych z pokolenia na pokolenie. Tradycyjna wiedza - zgodnie z którą przywództwo jest [wyuczoną] umiejętnością - pozostaje w dużej mierze prawdą, ale trzeba przyznać, że to także po części cecha genetyczna - wyjaśnia dr Jan-Emmanuel De Neve z UCL.

Naukowcy analizowali dane z 2 dużych prób, zebranych w ramach National Longitudinal Study of Adolescent Health (Add Health) i Framingham Heart Study. Próbki genetyczne ok. 4 tys. osób porównano z informacjami nt. zatrudnienia i relacji. W obu studiach na pierwszy plan wysunął się istotny statystycznie związek między rs4950 i przywództwem.

Ekipa ustaliła, że choć zdobycie pozycji lidera zależy przede wszystkim od wypracowywanych zdolności, odziedziczenie przywództwa w genach także się liczy.

W przyszłości naukowcy zamierzają ustalić, w jaki sposób rs4950 oddziałuje z innymi czynnikami, w tym ze środowiskiem edukacyjnym w dzieciństwie, kiedy decydują się czyjeś przywódcze losy.

przywództwo lider zdolność umiejętność cecha genetyczna sekwencja DNA rs4950 dr Jan-Emmanuel De Neve