Poznano szczegóły techniki picia pszczoły

| Nauki przyrodnicze
Red Barnes (Cory Barnes), CC

Stosunkowo niedawno ustalono, jak piją psy czy koty, teraz przyszła kolej na pszczoły. Uciekając się do szybkiej fotografii i elektronowego mikroskopu skaningowego, prof. Shaoze Yan z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie przyglądał się pijącej nektar pszczole włoskiej (Apis mellifera ligustica).

Języczek pszczoły (glossa) jest pokryty włoskami i przypomina mopa lub szczotkę. W stanie spoczynku złożona trąbka ssąca układa się w jamie gębowej owada w literę Z. Po rozciągnięciu języczek otaczają części aparatu gębowego, które tworzą spełniającą funkcję podporowe rurkę.

Chińczycy zauważyli, że średnia długość włosków wzrasta w kierunku od części proksymalnej po dystalną, a włoski są aktywne w czasie picia. Autorzy artykułu z The Journal of Experimental Biology donoszą, że najpierw wznoszą się te u podstawy języczka, potem w segmencie środkowym, a na końcu na czubku. Naukowcy sądzą, że asynchroniczny wzorzec unoszenia włosków oraz kąt ich postawienia pozwalają zrównoważyć ilość pobieranego pokarmu i opór tarcia. Nie bez znaczenia jest też to, że najbardziej hydrofilowa okazuje się łyżeczka (flabellum), czyli rozszerzenie na końcu języczka.

Warto podkreślić, że przy chowaniu języczka włoski składają się w kolejności odwrotnej niż przy wysuwaniu, a cały cykl - od wyciągnięcia języczka, przez nastroszenie włosków, po złożenie włosków i wciągnięcie języczka - trwa zaledwie 400 milisekund.

 

pszczoła miodna picie języczek flabellum łyżeczka hydrofilowa opór tarcia pokarm pobieranie Apis mellifera ligustica Shaoze Yan