Podwójne uderzenie serca ptasznika
Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu zbadali żywego ptasznika za pomocą rezonansu magnetycznego. Zależało im na obejrzeniu działającego przewodu pokarmowego i serca. Na nagraniach wideo widać krew przepływającą przez serce, okazało się też, że u pająka występuje unikatowy rodzaj skurczu mięśnia sercowego - tzw. podwójne uderzenie. Tyle trzeba, by narząd wprowadził krew do naczyń.
Jeden z członków zespołu badawczego, dr Gavin Merrifield, zaprezentował uzyskane dotąd wyniki na dorocznej konferencji Towarzystwa Biologii Eksperymentalnej, która odbyła się 1 lipca w Glasgow.
Szkoci obejrzeli ptasznika w skanerze zbudowanym do przeprowadzania nieinwazyjnych badań medycznych na gryzoniach. Dzięki MRI nie trzeba było wykonywać sekcji zwierzęcia. Zmierzono tętno i rzut serca (objętość krwi, jaką serce tłoczy w ciągu minuty do naczyń krwionośnych) i to znacznie dokładniej niż kiedyś, ponieważ wreszcie można było zrezygnować z badań pośrednich.
Merrifield wierzy, że technologię tę można wykorzystać do bardzo wielu zbożnych celów, m.in. by uzyskać odpowiedzi na fundamentalne pytania biologiczne. Warto by się na przykład upewnić co do składu chemicznego jadu ptaszników. Jad ma zaś zastosowanie w rolnictwie jako [...] naturalny pestycyd. Z bardziej akademickich problemów: gdybyśmy dali radę zestawić skany uzyskane podczas rezonansu mózgu pająka z jego zachowaniem i połączyć to z podobnymi danymi od innych bezkręgowców, moglibyśmy sprecyzować, jak wyewoluowała inteligencja.
Komentarze (0)