Uwieczniono, co dzieje się z pytonem, który zje całego aligatora

| Nauki przyrodnicze
Stephen Secor, Scott White

Seria zdjęć rtg. autorstwa doktorów Stephena Secora i Scotta White'a, biologów z Uniwersytetu Alabamy, pokazała, co dzieje się w ciele pytona tygrysiego ciemnoskórego (Python molurus bivittatus), który połknie aligatora.

Pierwszego dnia w przewodzie pokarmowym węża widać całego aligatora. Choć wydaje się, że drugiego dnia niewiele się dzieje, pozory mylą. Tętno rośnie o 40%. Trzustka powiększa się o 94%, nerki o 72%, a wątroba ponad 2-krotnie. Jelito cienkie zalewają enzymy trawienne, a tempo metabolizmu rośnie aż 40-krotnie.

Trawiąc tak duży kąsek, pyton prawie przestaje się ruszać, co naraża go na ataki ze strony drapieżników. To jeden z powodów, dla których u węża rozwinął się superwydajny układ pokarmowy. Po jedzeniu w ciągu doby pH w żołądku spada z 7 do 2.

Galeria (6)

Stephen Secor, Scott White Stephen Secor, Scott White wszystkie zdjęcia »

Trzeciego dnia tkanki miękkie aligatora zaczynają się rozkładać i ulegać strawieniu (odpowiada za to m.in. pepsyna). Do 4. dnia z pokaźnego posiłku zostają już tylko najtwardsze części - skóra i kości - które przechodzą do jelita grubego. Proces wydatnie wspomagają bakterie z przewodu pokarmowego aligatora.

Piątego dnia widać już tylko fragmenty ofiary, a pyton musi sobie radzić z gazami uwalnianymi przez ciało aligatora. Do 6. dnia większość aligatora znika, a 7. dnia proces się kończy.

Każdy posiłek uruchamia ogromne zmiany w metabolizmie pytona, znacznie nasila funkcje tkanek oraz ich wzrost. Po zakończeniu trawienia reakcje poposiłkowe ulegają odwróceniu; aktywność tkanek spada i zachodzi atrofia - opowiada dr Secor.

Po pokaźnym posiłku wąż może nie jeść parę tygodni, a nawet miesięcy.

 

pyton tygrysi ciemnoskóry aligator trawienie przewód pokarmowy zdjęcia Stephen Secor Scott White