Wielkie zgromadzenie rekinów wielorybich
Naukowcy ze Smithsonian Institution zauważyli największe ze znanych zgromadzenie rekinów wielorybich. Zwierzęta te uważane są za samotników i bardzo rzadko obserwuje się ich stada, liczące zwykle od kilku do kilkudziesięciu osobników.
Tym razem podczas badań prowadzonych zarówno z wody jak i powietrza zauważono zgromadzenie liczące sobie nawet 420 zwierząt. Zgromadziły się one na żer u wybrzeży półwyspu Jukatan.
Rekin wielorybi to największa żyjąca współcześnie ryba. Żywi się on jednymi z najmniejszych stworzeń występujących w oceanach - zooplanktonem. „Nasze badania wykazały, że w tym przypadku setki rekinów wielorybich zgromadziły się, by żerować na gęstych złożach rybich jaj" - mówi Mike Maslanka, biolog ze Smithsonian Conservation Biology Institute.
Mimo, że rekiny wielorybie są olbrzymie - mogą mieć długość nawet 20 metrów i ważyć ponad 13 ton, to wciąż niewiele o nich wiadomo. Badania przeprowadzone podczas wielkiego zgromadzenia rekinów pozwoliły stwierdzić, że żywiły się tam one jajami Euthynnus alletteratus, niewielkiego tuńczyka z rodziny makreli. W tym samym mniej więcej czasie inne, mniejsze zgromadzenie, polowało na widłonogi i krewetki.
Uczeni uważają, że należy lepiej chronić okolice półwyspu Jukatan, gdyż, jak widać, są to ważne obszary dla rekinów wielorybich.
Zwierzę to występuje we wszystkich oceanach i jest uważane za zagrożone. Niedawno zauważono, że na przestrzeni kilku lat średnia długość rekinów wielorybich zmniejszyła się o 2 metry, co może świadczyć o nielegalnym odławianiu największych osobników. Biorąc pod uwagę fakt, że zwierzęta te osiągają dojrzałość płciową dopiero w wieku 25 lat, kłusownictwo może zagrozić istnieniu gatunku.
Komentarze (0)