Resweratrol - i metamfetamina nie ma szans

| Psychologia
Jefferyâ„¢, CC

Resweratrol może blokować oddziaływania wysoce uzależniającego narkotyku - metamfetaminy.

Zażycie metamfetaminy prowadzi do wydzielania dopaminy, stąd motywacja do kontynuowania odurzania. Z czasem neurony dopaminergiczne ulegają jednak degeneracji, co prowadzi do deficytów neurologiczno-behawioralnych, podobnych do występujących w chorobie Parkinsona.

[W przeszłości] wykazano, że resweratrol reguluje neurony dopaminergiczne i działa zabezpieczająco w przypadku parkinsonizmu. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, czy wpłynie również na zmiany w mózgu wywołane metamfetaminą - opowiada prof. Dennis Miller z University of Missouri.

Szczurom podawano resweratrol raz dziennie przez tydzień (stężenia dopasowano do dawek dostarczanych człowiekowi ze zdrową dietą). Po upływie tego czasu okazało się, że polifenol ograniczał zdolność metamfetaminy do podwyższania poziomu dopaminy w mózgu. Dodatkowo związek występujący m.in. w skórkach winogron czy orzeszkach ziemnych zmniejszał możliwości stymulanta w zakresie wzmagania aktywności.

Nie ma metod leczenia dla osób uzależnionych od metamfetaminy, które byłyby stale skuteczne. Nasze wstępne badania sugerują, że resweratrol można by zawrzeć w planie terapeutycznym, by zmniejszyć chęć sięgnięcia po substancję psychoaktywną. Miller dodaje, że resweratrol występuje w dobrych, kolorowych pokarmach i wykazuje niewiele skutków ubocznych.

resweratrol polifenol metamfetamina neurony dopaminergiczne uzależnienie degeneracja choroba Parkinsona dopamina Dennis Miller