Większe spożycie kwasów omega-3 chroni przed retinopatią

| Zdrowie/uroda
Sklathill (Vincent Diamante), CC

U diabetyków w średnim wieku i starszych spożycie co najmniej 500 mg długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-3 (ang. long-chain ω-3 polyunsaturated fatty acids, LCω3PUFAs) dziennie zmniejsza ryzyko retinopatii cukrzycowej.

Dr Aleix Sala-Vila z Lipid Clinic w Barcelonie przeprowadził badanie prospektywne w ramach testu klinicznego Prevencion con Dieta Mediterranea (PREDIMED). Dietę śródziemnomorską suplementowaną oliwą extra virgin lub orzechami porównywano z dietą kontrolną pod kątem zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym. Testy prowadzono w ośrodkach podstawowej opieki medycznej w Hiszpanii.

Od 2003 do 2009 roku zrekrutowano 3.614 osób w wieku 55-80 lat ze zdiagnozowaną wcześniej cukrzycą typu 2. Pełnymi danymi dysponowano w przypadku 3.482 osób (48% stanowili mężczyźni, średnia wieku wynosiła 67 lat). Stosowanie się do zaleceń, a więc spożycie co najmniej 500 mg LCω3PUFAs dziennie, oceniano za pomocą kwestionariusza.

Okazało się, że 2611 (75%) ochotników spożywało rekomendowaną ilość długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-3. Losy badanych śledzono średnio przez 6 lat. W tym czasie odnotowano 69 nowych przypadków retinopatii. Po wzięciu poprawki na wiek, płeć czy styl życia, ryzyko wystąpienia retinopatii cukrzycowej u osób spożywających na początku badania rekomendowaną ilość kwasów tłuszczowych było, w porównaniu do jedzących mniej niż 500 mg LCω3PUFAs, aż o 48% niższe.

Uzyskane wyniki są spójne z obecnym modelem patogenezy retinopatii cukrzycowej i danymi z modeli eksperymentalnych. Autorzy publikacji z JAMA Ophthalmology, uważają, że biorąc pod uwagę m.in. fakt, że siatkówka jest bogata w LCω3PUFAs, naprawdę warto sięgać po tłuste ryby.

retinopatia cukrzycowa tłuste ryby cukrzyca typu 2. wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 Aleix Sala-Vila