Menopauza pogarsza objawy reumatoidalnego zapalenia stawów
Menopauza pogarsza objawy reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).
Po przeanalizowaniu przypadków 8189 kobiet naukowcy zauważyli, że u pacjentek w wieku przedmenopauzalnym pogorszenie formy fizycznej zachodziło wolniej niż u chorych po menopauzie.
Autorzy raportu z pisma Rheumatology podkreślają, że kobiety cierpią na RZS 3-krotnie częściej niż mężczyźni. W ich przypadku objawy są też często cięższe, co przekłada się na stopień niepełnosprawności. Dotąd jednak słabo zbadano międzypłciowe różnice w zakresie reumatoidalnego zapalenia stawów.
Wcześniejsze badania wykazały, że w ciąży kobiety rzadziej zapadają na RZS, zachorowalność i częstość nawrotów rosną zaś w okresie poporodowym. Wiadomo też, że kobiety przechodzące wczesną menopauzę zapadają na RZS z większym prawdopodobieństwem niż panie doświadczające normalnego bądź odroczonego przekwitania.
Mając na uwadze związki między zdarzeniami hormonalnymi i RZS u kobiet, naukowcy przeprowadzili badanie obserwacyjne. Okazało się, że menopauza miała znaczący wpływ na nasilenie i tempo pogarszania funkcjonowania kobiet z RZS.
W grupie 8189 pań 2005 (24,5%) znajdowało się przed menopauzą, 611 (7,5%) przeszło ją w okresie objętym badaniem, a 5573 (68,1%) ochotniczki były już po menopauzie. Średni wiek w poszczególnych podgrupach wynosił, odpowiednio, 39,7, 50,7 oraz 62,3 roku. U przedstawicielek 1. podgrupy spadki funkcjonowania były mniejsze niż w podgrupie 3. Wynik utrzymywał się również po wzięciu poprawki na inne potencjalnie istotne czynniki. Akademicy zauważyli, że stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, ciąża i dłuższy okres rozrodczy wiązały się z lepszym funkcjonowaniem.
Potrzeba dalszych badań, by zrozumieć, czemu po menopauzie pacjentki z RZS doświadczają silniejszego pogorszenia funkcjonowania. [...] Powinniśmy ustalić, jaki mechanizm łączy te zmienne, by ostatecznie wskazać metody interwencyjno-terapeutyczne - podsumowuje Elizabeth Mollard z Uniwersytetu Nebraski.
Komentarze (0)