Trójwymiarowy rinowirus C

| Medycyna
University of Wisconsin-Madison

Uczeni z University of Wisconsin-Madison stworzyli szczegółowy trójwymiarowy model rinowirusa C. Model ten pokazuje, dlaczego wciąż nie potrafimy poradzić sobie ze zwykłym przeziębieniem. Rinowirus C został odkryty w 2006 roku i wiadomo, że to poważny, groźny przeciwnik. Ocenia się, że jest on odpowiedzialny za około połowę przeziębień wśrod dzieci, ma też swój udział w rozwoju astmy. Wraz z rinowirusami A i B odpowiada za miliony zachorowań rocznie. W samych tylko Stanach Zjednoczonych całkowite straty związane z tymi przeziębieniami szacowane są na 40 miliardów USD.

Stworzony właśnie model pokazał, że kapsyd, białkowa otoczka rinowirusa C, ma odmienną budowę od kapsydów innych wirusów powodujacych przeziębienie. Poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie, jak bardzo ten wirus jest różny i co możemy z nim zrobić. Odkryliśmy duże różnice, które wyjaśniają, dlaczego dotychczas wszelkie leki zawiodły - mówi profesor Ann Palmenberg.

Struktura rinowirusów A i B jest znana od dawna, wirusy te można łatwo hodować i badać w laboratorium. Jednak rinowirus C jest trudny w hodowli. Na tyle trudny, że jeszcze 7 lat temu nie wiedziano o jego istnieniu.

Teraz, gdy poznaliśmy jego trójwymiarową budowę, znacznie łatwiej będzie zaprojektować leki radzące sobie infekcją. Uczeni badający rinowirusa C stwierdzili, że różnice pomiędzy nim a odmianami A i B są na tyle duże, że konieczne będzie opracowanie leku specyficznego dla odmiany C. Jego zadaniem będzie blokowanie wirusowi możliwości połączenia się z komórką gospodarza.

Leki przeciwwirusowe łączą się z wirusami i modyfikują ich zewnętrzną strukturę. Aby się z nimi połączyć muszą mieć jednak konkretną specyficzną budowę. Dopóki nie znamy szczegółowej trójwymiarowej budowy wirusa, poszukiwanie odpowiedniego leku odbywa się na ślepo, metodą prób i błędów.

rinowirus C przeziębienie