Wyjaśniono, czemu zimno sprzyja wirusom przeziębienia

| Medycyna
xJason.Rogersx (Jason Rogers), CC

Wirus przeziębienia namnaża się skuteczniej w niższych temperaturach wnętrza nosa częściowo przez mniej skuteczną reakcję zakażonych komórek.

Naukowcy od dawna wiedzieli, że rinowirusy, które najczęściej wywołują przeziębienie, namnażają się szybciej w lekko chłodniejszym środowisku jamy nosowej niż w cieplejszych płucach. Jak podkreśla prof. Akiko Iwasaki, autorzy wcześniejszych studiów koncentrowali się jednak na wpływie temperatury na wirusy, a nie na odpowiedź immunologiczną.

By uzupełnić tę lukę, Amerykanie porównywali odpowiedź immunologiczną na wirusy, kiedy komórki pobrane z dróg oddechowych myszy były inkubowane w temperaturze 37 i 33 stopni Celsjusza.

Odkryliśmy, że w porównaniu do temperatury ośrodkowej, przy 33 stopniach odpowiedź odpornościowa nieswoista była upośledzona - podkreśla Iwasaki. W temperaturze ośrodkowej w zainfekowanych komórkach zachodziła silniejsza ekspresja genów interferonów typu I i III oraz genów stymulowanych obecnością IFN (ang. IFN-stimulated genes, ISG).

Uzyskane wyniki silnie sugerowały, że zmienne temperatury oddziaływały raczej na odpowiedź immunologiczną niż na same wirusy. Gdy bowiem w komórkach występował niedobór genetyczny białka MAVS (ang. mitochondrial antiviral signaling) lub receptorów interferonu typu I, rinowirus namnażał się także przy wyższej temperaturze. To dowodzi, że głównym przyczynkiem nie jest sam wirus, ale reakcja gospodarza.

Choć badania prowadzono na komórkach myszy, wyniki mogą się przydać ludziom. Generalnie im niższa temperatura, tym słabsza wydaje się nieswoista odpowiedź na wirusy. Innymi słowy, by uniknąć przeziębienia, trzeba się trzymać ciepło, zakrywając nawet nos.

W ramach przyszłych badań Amerykanie chcieliby przeanalizować wpływ temperatury m.in. na odpowiedź immunologiczną w przebiegu dziecięcej astmy wywołanej rinowirusami.

rinowirus przeziębienie temperatura nos płuca namnażanie odpowiedź immunologiczna zakażenie komórki interferon Akiko Iwasaki